10 najbardziej bolesnych chorób

10 najbardziej bolesnych chorób

7 sierpnia 2022 Bez kategorii 0

Ból ma za zadanie informować i ostrzegać organizm, gdy dzieje się coś niedobrego. Zwykle ma charakter nagły i skłania do natychmiastowej interwencji. Jego przyczyną może być podrażnienie receptorów bólowych lub stan zapalny, który powstał na skutek uszkodzenia tkanek. Każdy człowiek ma inny próg bólu, im jest on niższy tym mniej bodźca potrzeba, aby pojawił się dyskomfort. Wydawać się może, że największym bólem, jaki może odczuć człowiek jest poród dziecka lub ostre zapalenie ucha środkowego. Są jednak choroby wywołujące podobny lub większy ból. W tym artykule poznasz 10 najbardziej bolesnych chorób, na jakie może zachorować człowiek. 

1.Guz mózgu

Guz mózgu jest nowotworem ośrodkowego układu nerwowego. Może mieć charakter pierwotny lub przerzutowy. Jest to bardzo bolesna choroba, ponieważ szybko rozrastający się guz uciska nerwy i naczynia krwionośne. Powoduje to silny ból głowy, który nie ustępuje i staje się coraz bardziej intensywny. Środki przeciwbólowe są nieskuteczne, a ból nasila się podczas aktywności fizycznej lub po zmianie pozycji ciała.

2.Neuralgia nerwu trójdzielnego

Nerw trójdzielny jest jednym z nerwów czaszkowych. Znajduje się w okolicach mózgu i odpowiada za odbiór zmysłu, funkcjonowanie gruczołów i unerwienie niektórych mięśni. W zależności czy zostaną uszkodzone oba nerwy czy jeden objawy pojawią się na połowie lub całej twarzy. Symptomem neuralgii nerwu trójdzielnego jest silny ból twarzy trwający od kilku sekund do 2 minut. Pacjenci opisują go jako najsilniejszy ból, jaki w życiu. Choroba ta ma charakter sezonowy, występuje od listopada do lutego. Następnie pojawia się okres bezobjawowy między majem a wrześniem. Neuralgię nerwu trójdzielnego leczy się farmakologicznie lub poprzez zabiegi chirurgiczne. Więcej informacji na temat neuralgii nerwu trójdzielnego znajdziesz tutaj.

3.Artretyzm 

Artretyzm (dna moczanowa) to choroba polegająca na odkładaniu się kwasu moczowego w okolicach stawów. Ten zamiast rozpuszczać we krwi zaczyna krystalizować się. Staje się wtedy ostry i rani tkanki wywołując przewlekły stan zapalny. Nieznana jest dokładna przyczyna i lek na tę chorobę. Artretyzm był nazywany kiedyś  “chorobą bogaczy”, ponieważ najczęściej cierpieli na niego ludzi z wyższej klasy społecznej, którzy nadużywali alkoholu i prowadzili siedzący tryb życia. Objawia się silnym bólem i opuchlizną stawów, gorączką i zapaleniem nerek. Jest to choroba nieuleczalna, można jedynie zniwelować pojawiający się ból. Więcej informacji na temat artretyzmu znajdziesz tutaj.

4.Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to bardzo bolesna choroba. Jej przyczyną jest powstawanie złogów w układzie moczowym. Mają one kształt kamieni o ostrym i nieregularnym kształcie. Przemieszczają się od nerki do moczowodów powodując ich uszkodzenie. Chory dowiaduje się o chorobie, gdy dojdzie do ataku kolki nerkowej, która jest na tyle bolesna, że uniemożliwia poruszanie się. Należy wtedy niezwłocznie przewieźć pacjenta do szpitala. Więcej informacji na temat kamicy nerkowej znajdziesz tutaj.

5.Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to uszkodzenie nerwu kulszowego lub jego korzeni. Objawia się bólem w okolicach lędźwi, który promieniuje do pośladków i stóp. Atak rwy kulszowej następuje niespodziewanie. Często pojawia się przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów na prostych nogach. Ból ma charakter rwący, powoduje cierpnięcie i mrowienie. Więcej informacji na temat rwy kulszowej znajdziesz tutaj.

6.Endometrioza

Wśród 10 najbardziej bolesnych chorób nie mogło zabraknąć endometriozy. Jest to choroba występująca tylko u kobiet. Polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Często pojawiają się one w otrzewnej, jajnikach, jelitach, moczowodach, czy pęcherzu moczowym. Rzadziej w płucach, mózgu lub oczach. Objawia się ona bólem przy oddawaniu moczu, stosunku płciowym i wypróżnianiu się. Dodatkowo występują objawy takie, jak: biegunka, zaparcia i wzdęcia. Warto wiedzieć, że endometrioza jest wykrywana u 40% kobiet mających problem z zajściem w ciążę. Więcej informacji na temat endometriozy znajdziesz tutaj.

7.Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego powstaje wskutek zamknięcia ujścia wyrostka do jelita ślepego przez kamień kałowy. Objawia się podwyższoną temperaturą ciała, wymiotami, silnym bólem podbrzusza, krocza, i miednicy. Występuje u ludzi między 5 a 40 rokiem życia. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego prowadzi do zapalenia otrzewnej, które stanowi zagrożenie życia pacjenta. 

8.Ostre zapalenie trzustki

Omawiając 10 najbardziej bolesnych chorób trudno nie wspomnieć o ostrym zapaleniu trzustki. Jest to zaburzenie działania mechanizmów hamujących lub stabilizujących aktywność enzymów trzustkowych. W związku z tym procesem pojawia się stan zapalny, któremu towarzyszy silny ból brzucha promieniujący do pleców, obfite wymioty, twardy brzuch, wzdęcia i zasinienie twarzy. Przyczyną ostrego zapalenia trzustki są: nadmierne spożycie alkoholu, pasożyty, wirusy lub powikłania po kamicy żółciowej. Więcej informacji na temat ostrego zapalenia trzustki znajdziesz tutaj.

9.Zespół zamrożonego barku

Zespół zamrożonego barku to stan zapalny torebki stawowej, który powoduje silny ból i ograniczoną ruchomość stawu. Jeśli choroba nie zostanie poddana leczeniu to stan pacjenta będzie stopniowo pogarszał się aż dojdzie do całkowitej niepełnosprawności. Przyczyną tego zjawiska są: choroba niedokrwienna serca, zapalenie stawów, cukrzyca i nadczynność tarczycy. Problem dotyczy zazwyczaj kobiet między 40 a 60 rokiem życia.

10.Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy to bardzo intensywny ból głowy w okolicach oczu i skroni, który czasami promieniuje do ucha lub potylicy. Oprócz bólu występuje obrzęk twarzy, przekrwione spojówki, opadnięte powieki, zwężone źrenice, pocenie się i uczucie zatkanego nosa. Napady bólu występują kilka razy dziennie i trwają kilka dni lub tygodni z rzędu. W przypadku klasterowego bólu głowy koniecznie należy udać się do lekarza. Nieznane są jednoznaczne przyczyny tej dolegliwości. Więcej informacji na temat klasterowego bólu głowy znajdziesz tutaj.