Zapalenie nerwu trójdzielnego

Zapalenie nerwu trójdzielnego

21 sierpnia 2022 Bez kategorii 0

Zapalenie nerwu trójdzielnego (rwa twarzowa) to dolegliwość polegająca na napadach bólu w okolicach czoła, policzków lub żuchwy. Twarz jest jedną z najbardziej unerwionych części ciała, co pozwala na odbieranie różnych bodźców czuciowych i zmysłowych. Neuralgia nerwu trójdzielnego objawia się napadem bardzo silnego bólu, który pacjenci opisują jako nie do wytrzymania. Choroba ta ma charakter sezonowy. Nasila się w okresie od listopada do lutego, następnie pojawia się sezon bezobjawowy między majem a wrześniem. Chorzy na zapalenie nerwu trójdzielnego bardzo cierpią, ponieważ napady bólu potrafią całkowicie odebrać czerpanie radości z życia. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia tej dolegliwości.

Jakie są przyczyny zapalenia nerwu trójdzielnego?

Zapalenie nerwu trójdzielnego często ma swoją przyczynę w uciskaniu lub uszkodzeniu nerwu. Ucisk naczynia na włókna nerwowe niszczy ich osłonę, przez co zaburzony zostaje przepływ bodźców czuciowych. Oprócz nieprawidłowo umiejscowionej tętnicy, która jest umieszczona zbyt blisko pnia nerwowego przyczyną może być również nieprawidłowo wyrwany ząb. Dochodzi wtedy do uszkodzenia gałązek nerwowych, co prowadzi do neuralgii nerwu trójdzielnego.  

Jak objawia się zapalenie nerwu trójdzielnego?

Rwa twarzowa objawia się bólem połowy twarzy przypominającym porażenie prądem. Może występować punktowo np. w okolicy żuchwy, oka lub nosa. Często towarzyszy mu ślinotok, katar, zaburzenia smaku i słuchu. Neuralgia nerwu trójdzielnego często jest mylona z bólem zęba, ponieważ nerwoból pojawia się w okolicach żuchwy. Choroba ta jest jedną z najboleśniejszych chorób, jakie mogą spotkać człowieka zaraz obok guza mózgu i kamicy nerkowej. Napadowy ból twarzy występujący kilka razy dziennie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Lęk przed następnym atakiem często prowadzi do zaburzeń psychicznych takich, jak nerwica lub depresja. 

Jak wygląda leczenie zapalenia nerwu trójdzielnego?

Zanim zostanie wdrożone leczenie rwy twarzowej należy przeprowadzić diagnostykę. Niestety nie jest to proste i nie zawsze udaje się ustalić przyczynę choroby. Konieczne jest wykonanie badań okulistycznych, laryngologicznych i stomatologicznych. Dodatkowo warto wykonać rezonans magnetyczny głowy. Leczenie zapalenia nerwu trójdzielnego polega na zabiegu chirurgicznym lub wdrożeniu leczenia środkami przeciwpadaczkowymi. Leki przeciwpadaczkowe są skuteczne w leczeniu tej dolegliwości w przeciwieństwie do leków przeciwbólowych, które okazują się nieskuteczne. 

Do jakiego lekarza udać się z zapaleniem nerwu trójdzielnego?

Jeśli zauważysz u siebie objawy zapalenia nerwu twarzowego niezwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który wdroży leczenie lub skieruje cię do stomatologa, laryngologa, neurologa lub okulisty na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u lekarza zadzwoń do nas

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.