Artretyzm

Artretyzm

11 lipca 2021 Bez kategorii 0

Artretyzm (dna moczanowa) to choroba objawiająca się uszkodzeniem stawów. Dzieje się tak w wyniku zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Przestaje on się rozpuszczać we krwi i zaczyna krystalizować się. Wytworzone kryształki kwasu moczowego uszkadzają stawy powodując ich stan zapalny. Największy problemem jest to, że nieznana jest dokładna przyczyny oraz lek na tę chorobę. Artretyzm był kiedyś nazywany “chorobą bogaczy”, ponieważ dotykał częściej ludzi z wyższej klasy społecznej, często nadużywających alkoholu i prowadzących siedzący tryb życia. Warto wiedzieć, że choroba ta może być następstwem cukrzycy typu 2 lub białaczki. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania artretyzmowi.

Jakie są przyczyny artretyzmu?

Przyczyną artretyzmu jest nadmiar kwasu moczowego, który gromadzi się przez nieodpowiednią dietę. Skrystalizowany kwas moczowy odkłada się i rośnie w stawach raniąc je i powodując stan zapalny. W grupie ryzyka zachorowania na artretyzm są osoby po 40 roku życia, nadużywające alkohol oraz osoby otyłe. Ryzyko zwiększa również wcześniejszy przeszczep narządu i nadużywanie leków, takich jak np. Aspiryna. Spożywanie produktów z wysoką zawartością puryny (czerwone mięso, wędliny i białe pieczywo). 

Jakie są objawy artretyzmu?

Artretyzm (dna moczanowa) objawia się obrzękiem, zmniejszonym zakresem ruchów i bólem stawów. Występują momenty, w których objawy nasilają się lub takie, w których symptomów artretyzmu nie odczuwamy. W początkowym stadium choroby jest ona niezauważalna. Gdy następuje nasilenie objawów oprócz bólu i obrzęku pojawia się zaczerwienienie. Zmiany powodowane przez artretyzm mogą być widoczne gołym okiem np. guzy na palcach lub mniej widoczne np. zmiany w oczach, płucach czy nerkach. Choroba ta całkowicie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie poprzez zaburzenia snu i poruszania się. 

Jak wygląda leczenie artretyzmu?

Artretyzm (dna moczanowa) to choroba nieuleczalna. Nie da się cofnąć zaistniałych zmian i zwyrodnień, które już powstały. Można jedynie spowolnić postęp choroby. Leczenie polega na zastosowaniu diety zawierającej pokarmy, które nie nasilają produkcji kwasu moczowego i na zażywaniu leków. Najczęściej są to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i moczopędne. Chory musi całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i spożywania niektórych produktów (min. wieprzowiny i czekolady). 

Jak zapobiegać artretyzmowi?

Profilaktyka artretyzmu polega na stosowaniu kilku zasad związanych ze zdrowym trybem życia. Przede wszystkim musisz utrzymywać odpowiednią masę ciała zgodną z BMI (swoje BMI możesz sprawdzić używając kalkulatora BMI). Regularnie ćwicz, aby zachować elastyczność i sprawność stawów. Nawadniaj organizm (pij co najmniej 2 litry wody dziennie), pozwoli to wypłukać nadmiar kwasu moczowego. Nie stosuj cudownych diet odchudzających. Pamiętaj, że mało kalorii to mało energii dostarczonej do organizmu, co sprzyja wydzielaniu kwasu moczowego. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból stawów, który nie mija po kilku dniach koniecznie zgłoś się do lekarza. 

Masz problemy ze stawami? Zadzwoń do nas i umów się na wizytę u lekarza.