Endometrioza

Endometrioza

30 maja 2021 Bez kategorii 0

Endometrioza to choroba objawiająca się gruczolistością błony śluzowej macicy. W prostszych słowach oznacza to występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Często pojawiają się w otrzewnej, jajnikach, jelitach, moczowodach, czy pęcherzu moczowym. Rzadziej pojawiają się w płucach, mózgu lub oku. Warto wiedzieć, że endometrioza jest wykrywana u 40% kobiet mających problem z zajściem w ciążę. Trudno rozpoznać tę chorobę ze względu na niejednoznaczne objawy. Ze względu na trudność wykrycia tej choroby w codziennym funkcjonowaniu ważne jest, aby regularnie badać się. Wtedy istnieje dużo większa szansa wykrycia problemu. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia endometriozy. 

Jakie są przyczyny endometriozy? 

Przyczyny powstawania endometriozy nie są do końca znane. Istnieją teorie na temat jej powstawania, natomiast żadna z nich nie została potwierdzona. Powstały trzy teorie na temat powstawania endometriozy.

  • Teoria transplantacji i implementacji – mówi o tym, że w czasie miesiączki złuszczone komórki macicy przechodzą przez jajowody, zatrzymują się w jamie brzusznej i rozrastają się. Dochodzi wtedy do miesiączkowania wstecznego, a endometrium rozrasta się poza macicą. 
  • Teoria Indukcji – zakłada, że nieznane komórki znajdujące się w limfie lub krwi mają zdolność do przekształcania się w endometrium i wraz z krwią przemieszczać się po ciele.
  • Teoria metaplazji – mówi o przekształcaniu się komórek otrzewnej w komórki endometrium

Wpływ na powstanie endometriozy mają skłonności genetyczne (osoba w rodzinie chorująca na endometriozę), wady rozwojowe macicy, wczesne miesiączki i bezdzietność. 

Jakie są objawy endometriozy?

Endometrioza objawia się bólem w pachwinie, dole brzucha lub w okolicach odbytu. Pojawia się on wraz z miesiączką lub niedługo przed nią. Wielu chorych na endometriozę uskarża się na ból w trakcie stosunku seksualnego. Może wystąpić również ból podczas wypróżniania się, krwawienie z dróg rodnych i ogólne rozbicie. We wstępie napisaliśmy, że objawy są niejednoznaczne, ponieważ łatwo je pomylić np. z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub innymi dolegliwościami ginekologicznymi.

Jak wygląda leczenie endometriozy?

Najpierw należy wykonać laparoskopię celem określenia postępu choroby. Można również wykonać rezonans magnetyczny. Endometriozy nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie zniwelować jej skutki. Leczenie polega na podawanie leków antykoncepcyjnych (danazol, progestageny), czy leki przeciwzapalne. Istnieje również możliwość leczenia chirurgicznego tej choroby. Każdy sposób leczenia należy skonsultować z lekarzem specjalistą. 

Czy endometrioza to rak?

Endometrioza nie jest rakiem (czyli nowotworem złośliwym). Jednak jej budowa przypomina guz. Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia raka jajnika chorując na endometriozę jest około 2% wyższe. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.