Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

14 sierpnia 2022 Bez kategorii 0

Rwa kulszowa to schorzenie zaliczane do zespołu korzonków. Objawia się bólem nerwu kulszowego i pleców promieniującym do stóp. Atak rwy kulszowej najczęściej następuje przy przeciążeniu kręgosłupa poprzez np. podnoszenie ciężkich przedmiotów na prostych nogach lub ze skrętem tułowia. Przyczyną bólu jest ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, w którym opuszcza kanał kręgosłupa. Atak rwy kulszowej zwany również atakiem korzonków świadczy o słabej kondycji kręgosłupa. Dotyka on głównie ludzi po 30 roku życia. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania rwie kulszowej.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Rwa kulszowa może być spowodowana zwyrodnieniami kręgosłupa. Jedną z przyczyn jest wybrzuszenie włóknistego pierścienia, przez co dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa. Atak rwy kulszowej może być również spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Często pojawia się u osób zaczynających trenować, ponieważ źle dobierają ćwiczenia i ich intensywność. Przyczyną może być również podnoszenie przedmiotów z ziemi na prostych nogach zamiast na ugiętych. Warto wiedzieć, że osoby stosujące dietę ubogą w wapń, sole mineralne i witaminy są bardziej narażone na wystąpienie ataku rwy kulszowej.  

Jakie są objawy rwy kulszowej? 

Rwa kulszowa objawia się bólem promieniującym od kręgosłupa lędźwiowego przez  pośladek i tylną część uda aż do stopy. W zależności od konkretnego przypadku ból może kończyć się w różnym miejscu. Ma on charakter kłujący, ciągnący lub rwący. Oprócz bólu mogą pojawić się objawy takie, jak: drętwienie nogi, problemy z poruszaniem stopą i uczucie strzykania podczas wstawania. 

Czynniki ryzyka wystąpienia rwy kulszowej:

  • Siedzący tryb życia
  • Praca, w której przeciążony jest kręgosłup (np. przenoszenie ciężkich przedmiotów na magazynie)
  • Przewlekły stres
  • Cukrzyca
  • Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej
  • Wiek po 30 roku życia

Jak wygląda leczenie rwy kulszowej? 

U większości pacjentów zmagających się z rwą kulszową stosuje się leczenie objawowe. Lekarz przepisuje zazwyczaj leki takie, jak: Paracetamol, Ibuprofen, Naproxen czy Tramadol. Zwykle nie stosuje się sterydów podawanych dożylnie lub blokad z leków przeciwbólowych. Czasami konieczne jest poddanie się operacji. Dotyczy to głównie pacjentów, u których pojawiły się objawy neurologiczne takie, jak niedowład stopy i problemy z oddawaniem moczu. Aby zapobiegać nawrotom rwy kulszowej zalecana jest rehabilitacja polegająca na ćwiczeniach ruchowych i zredukowanie liczby czynników, które mogą spowodować jej nawrót.

Jak zapobiegać rwie kulszowej? 

W celu zapobiegania rwie kulszowej warto wdrożyć kilka nawyków do swojego życia, które uchronią Twój kręgosłup: 

  • Podczas siedzenia dbaj o to, aby pośladki i plecy były równomiernie obciążone. 
  • Nie zakładaj nogi na nogę i siedź w pozycji wyprostowanej. 
  • ZAWSZE podczas podnoszenia przedmiotów z ziemi rób to z pozycji przysiadu z wyprostowanymi plecami. 
  • Podczas podróży zadbaj o to, aby ciężkie przedmioty umieścić w walizce na kółkach, gdyż przenoszenie ciężkiego bagażu może wywołać atak rwy kulszowej. 
  • Unikaj spania w pozycji skulonej 
  • Nie stosuj zbyt miękkiego materaca do spania
  • Wstając z pozycji siedzącej zadbaj, aby robić to bez wyginania kręgosłupa