Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/rewrite.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/rewrite.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/functions.wp-scripts.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/functions.wp-scripts.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-terms-controller.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-terms-controller.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/class-wp-block-type.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/class-wp-block-type.php on line 1

Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny one-page-express zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/id6921/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Zwichnięcie stawu – Miejska Przychodnia Lekarska Nr II Tarnów

Zwichnięcie stawu

Zwichnięcie stawu

24 kwietnia 2022 Urazy 0

Zwichnięcie stawu to uraz polegający na zmianie położenia kości względem siebie. W naturalnych warunkach nasady kości są połączone z torebką stawową i innymi elementami stawu, dzięki czemu możesz wykonywać określony ruch. Warto zaznaczyć, że zwichnięcie to całkowicie inny uraz niż skręcenie. W przypadku skręcenia dochodzi bowiem do uszkodzenia jedynie tkanek miękkich. Zwichnięcie stawu objawia się jego widoczną deformacją, silnym bólem, siniakiem, dużym obrzękiem i wyższą temperaturą ciała w okolicy urazu. Najważniejsze jest to, aby w momencie wystąpienia jak najszybciej udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zwichnięciu stawu.

Które stawy można zwichnąć?

  • Ramienny
  • Biodrowy
  • Skokowy
  • Palcowy
  • Rzepkę kolanową
  • Łokciowy
  • Biodrowy
  • Promieniowo-nadgarstkowy

Jakie są przyczyny zwichnięcia stawu?

Zwichnięcia stawu często występują u osób uprawiających sporty kontaktowe, takie jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, czy hokej. Występują również u osób jeżdżących na nartach i podnoszących duże ciężary. Wynika to z tego, że podczas tych aktywności stawy są poddawane dużym przeciążeniom. Sportowcy nie są jedyną grupą ludzi, którym może przydarzyć się zwichnięcie stawu. Podczas jakiegokolwiek uderzenia lub upadku z wyprostowaną kończyną może dojść do jego zwichnięcia. Noszenie źle dobranego obuwia również może być przyczyną tego typu kontuzji.    

Jakie są objawy zwichnięcia stawu?

Zwichnięcie stawu charakteryzuje się silnym bólem, którego intensywność z czasem maleje. Ból wzrasta w momencie jakiejkolwiek próby obciążenia zwichniętego stawu, całkowicie uniemożliwiając to. Krwiak, który pojawia się wokół zwichniętego stawu jest duży i szybko narasta, co dodatkowo utrudnia poruszanie stawem. Poza krwiakiem występuje zwiększenie temperatury ciała w okolicach kontuzjowanego stawu. Każde dotknięcie zwichniętego miejsca powoduje ogromny ból u poszkodowanego.  

Czym różni się zwichnięcie stawu od innych urazów?

Zwichnięcie – to przemieszczenie się kości względem powierzchni stawowej bez przerywania jej struktury, co skutkuje zerwaniem torebki stawowej i więzadeł. Przesunięte elementy musi nastawić ortopeda. Ból jest dużo większy niż w przypadku skręcenia. 

Skręcenie – polega na uszkodzeniu torebki stawowej, gdy nacisk przekracza wytrzymałość stawu, a zakres ruchu jest większy niż pozwala na to organizm. Skręcić można tylko te stawy, które wykonują ruch obrotowy. Są one częstym urazem, z którym pacjenci zgłaszają się do ortopedy. Najczęstszą przyczyną skręceń jest nagłe zgięcie stawu w niekontrolowany sposób. Więcej na temat skręceń stawu znajdziesz tutaj.

Złamanie – to przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Powstaje wskutek oddziaływania zbyt dużej siły na kość. Oprócz samego złamania uszkodzeniu mogą ulec również sąsiadujące mięśnie i więzadła. Złamanie różni się od stłuczenia i skręcenia przede wszystkim bólem, który jest nie do wytrzymania. Więcej na temat złamań znajdziesz tutaj

Jak wygląda leczenie zwichniętego stawu?

Diagnostyka zwichniętego stawu odbywa się na podstawie wywiadu środowiskowego, który lekarz przeprowadza z pacjentem. Podczas wywiadu pacjent opowiada o okolicznościach, w jakich doszło do urazu. Następnie zostanie zlecone wykonanie zdjęcia RTG, co pozwoli na precyzyjniejsze określenie rodzaju kontuzji. Jeśli kości samoczynnie nie wróciły na swoje miejsce to lekarz ortopeda musi je ustawić, tak aby znalazły się we właściwym miejscu. Nastawianie kości jest bolesne, jednak istnieje możliwość podania znieczulenia przed zabiegiem, wtedy staje się to całkowicie bezbolesne. Nigdy nie próbuj nastawiać kości samodzielnie, ponieważ wtedy dojdzie do groźnych dla zdrowia powikłań. Nie wolno również bagatelizować zwichnięcia, ponieważ nie nastawienie kości na swoje miejsce prowadzi do obumarcia stawu.  

Pierwsza pomoc w przypadku zwichnięcia stawu

Pierwsza pomoc w przypadku zwichnięcia stawu jest nieco podobna, jak w przypadku złamań i skręceń. Pierwszym krokiem przy udzielaniu pierwszej pomocy jest unieruchomienie stawu. Ułóż pacjenta w pozycji, w której będzie odczuwał najmniejszy ból zwichniętego stawu. Nie podawaj poszkodowanemu żadnych leków, jedzenia i picia. Jeśli chory ma założoną biżuterię lub buty na zwichniętej kończyny delikatnie zdejmij je. Gdy zauważysz deformację stawu pod żadnym pozorem nie nastawiaj go samodzielnie. Zadzwoń po pogotowie i czekaj na przyjazd pogotowia ratunkowego. 

Jak zapobiegać zwichnięciu stawu?

W zapobieganiu zwichnięciu stawu ważne jest, aby dobierać odpowiednie obuwie do czynności, którą zamierzasz wykonać. Unikaj chodzenia i biegania po nierównym podłożu, a jeśli musisz przejść po nierównościach skup się na każdym stawianym kroku. Pomoże to uniknąć zwichnięcia stawu skokowego. Gdy czujesz się przemęczony odpuść trening lub wykonaj go z mniejszą intensywnością, ponieważ w stanie przemęczenia organizmu stawy są bardziej podatne na urazy. Stosuj ortezy i taping stawów, co poprawi ich stabilizację i zmniejszy podatność na urazy. Podczas trenowania pamiętaj o rozgrzewce, która pomoże rozciągnąć i rozruszać stawy, co pozwoli zmniejszyć ryzyko kontuzji. 

Jeśli chcesz zbadać nabytą kontuzję zadzwoń do nas i umów się na wykonanie zdjęcia RTG. Pomoże Ci to ocenić rozmiar szkód i dobrać odpowiednie leczenie. Szczegółowe informacje na temat zdjęć RTG wykonywanych w naszej przychodni znajdziesz tutaj