Skręcenie stawu

Skręcenie stawu

17 kwietnia 2022 Urazy 0

Skręcenie stawu polega na uszkodzeniu torebki stawowej, gdy nacisk przekracza wytrzymałość stawu, a zakres ruchu jest większy niż pozwala na to organizm. Skręcić można tylko te stawy, które wykonują ruch obrotowy. Są one częstym urazem, z którym pacjenci zgłaszają się do ortopedy. Najczęstszą przyczyną skręceń jest nagłe zgięcie stawu w niekontrolowany sposób. Objawia się ono bólem, siniakiem na skórze, silniejszym bólem niż w przypadku stłuczenia i ograniczeniem ruchomości stawu. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, rodzaje, sposoby leczenia i zapobiegania skręceniom stawu.

Które stawy można skręcić?

  • Promieniowo-nadgarstkowy
  • Ramienny
  • Skokowy
  • Biodrowy
  • Kolanowy

Jakie są przyczyny skręcenia stawu?

Do skręcenia stawu dochodzi w momencie gwałtownego i niekontrolowanego zgięcia. Najczęściej skręceniu ulega staw skokowy, kolanowy i nadgarstkowy. Ich budowa i zakres ruchu sprawiają, że przeważnie ulegają tego typu kontuzjom. Stawy te uczestniczą przy takich ruchach, które są często wykonywane przez człowieka jak: skok, czy podparcie się. Inną przyczyną może być noszenie niewłaściwego obuwia, a konkretnie za wysokich obcasów powodujących destabilizację stawu skokowego. Nie bez znaczenia pozostaje intensywna aktywność fizyczna, niewłaściwie dobrana do osoby ćwiczącej, która powoduje zbyt duże obciążenie stawu. Kolejnymi bodźcami powodującymi skręcenia są sporty kontaktowe i aktywności, takie jak jazda na rolkach i deskorolce.   

Jakie są rodzaje skręcenia stawu?

Skręcenia 1 stopnia – pojawia się niewielki krwiak, niewielkie upośledzenie ruchu stawu i ból przy poruszaniu. W tym przypadku wystarczy zimny okład, nie nadwyrężanie stawu przez następne dni, usztywnienie bandażem i wszystko wraca do normy.  

Skręcenia 2 stopnia – występuje częściowe zerwanie więzadeł. Objawy mogą przypominać pierwszy stopień, tyle że ze znacznie większym nasileniem. Przy skręceniach drugiego stopnia warto udać się do ortopedy, które ustali sposób leczenia kontuzji. Przydatne okaże się również założenie stabilizatora

Skręcenia 3 stopnia – pojawia się silny ból i niestabilność w stawie, ponieważ mamy do czynienia z całkowitym zerwaniem więzadeł i torebki stawowej. Pacjent nie może w ogóle poruszać skręconym stawem i niestety konieczne jest unieruchomienie stawu gipsem przez kilka tygodni. Po zdjęciu gipsu lekarz ortopeda najczęściej zaleci noszenie stabilizatora, a następnie rehabilitację. 

Jakie są objawy skręcenia stawu?

Skręcony staw rozpoznasz po zasinieniu skóry, kłopotach z poruszaniem się, i ograniczonym zakresie ruchu stawu. Pojawi się charakterystyczny ból po dotknięciu urazu występujący zazwyczaj na jego bocznej stronie. Wymienione objawy pojawiają się przy każdym stopniu skręcenia. Dodatkowo dochodzą symptomy charakterystyczne dla każdego rodzaju skręcenia, które zostały opisane powyżej. 

Czym różni się skręcenie stawu od innych urazów?

Skręcenie – dotyczy tylko tkanek miękkich, a dokładnie stawów. Polega na przekroczeniu zakresu ruchu stawu, co prowadzi do uszkodzenie torebki stawowej.

Złamanie – to przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Powstaje wskutek oddziaływania zbyt dużej siły na kość. Oprócz samego złamania uszkodzeniu mogą ulec również sąsiadujące mięśnie i więzadła. Złamanie różni się od stłuczenia i skręcenia przede wszystkim bólem, który jest nie do wytrzymania (więcej na temat złamań znajdziesz tutaj).

Zwichnięcie – to przemieszczenie się kości względem powierzchni stawowej bez przerywania jej struktury, co skutkuje zerwaniem torebki stawowej i więzadeł. Przesunięte elementy musi nastawić ortopeda. Ból jest dużo większy niż w przypadku skręcenia. 

Jak wygląda leczenie skręcenia stawu?

W zależności od zakresu uszkodzeń stawu podejmuje się inne kroki. W przypadku skręcenia pierwszego stopnia wystarczy zastosować zimny okład, owinąć skręcony staw bandażem i nie nadwyrężać go przez następnych kilka dni. W przypadku drugiego i trzeciego stopnia skręceń warto udać się do ortopedy, który pomoże w wyleczeniu kontuzji. Zazwyczaj wizyta u ortopedy ze skręceniem drugiego lub trzeciego stopnia kończy się założeniem szyny usztywniającej lub gipsu. 

Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia

Najważniejsza jest pierwsza pomoc w przypadku skręcenia, aby uraz nie rozszerzył się. W celu zmniejszenia obrzęku warto przez około godzinę przytrzymać woreczek z lodem lub zimny okład. Skręcony staw powinno się regularnie schładzać przez następną dobę. Ważne, aby nie odmrażać stawu, ponieważ nie jest to wskazane. Skręcony staw należy ucisnąć bandażem lub opaską uciskową i unieść kończynę do góry w celu zmniejszenia się krwiaka. 

Jak zapobiegać skręceniu stawu?

Skręcenie stawu zazwyczaj występuje u ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia. Z racji, że najczęściej skręceniu ulega staw skokowy warto dobrać odpowiednie obuwie do dyscypliny sportu, który uprawiamy. Pozwoli to odpowiednio usztywnić staw skokowy, co skutecznie zapobiega jego skręceniu. Pamiętaj również o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem, która pozwoli odpowiednio przygotować organizm przed wysiłkiem fizycznym. Gdy wracasz do treningów po kontuzji pamiętaj o stosowaniu ortezy lub tapingu stawu, który był kontuzjowany. Skręcenia stawów nie dotyczą jednak tylko ludzi aktywnych fizycznie. Wystarczy bowiem drobna nierówność chodnika i chwila nieuwagi, aby doszło do takiego urazu. Dlatego w miarę możliwości noś obuwie na płaskiej podeszwie i ostrożnie stawiaj nogi na nierównym podłożu. 

Jeśli chcesz zbadać nabytą kontuzję zadzwoń do nas i umów się na wykonanie zdjęcia RTG. Pomoże Ci to ocenić rozmiar szkód i dobrać odpowiednie leczenie.