Gastroskopia
Gastroskopia to badanie profilaktyczne pozwalające ocenić stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Gastroskop jest małym urządzeniem, o średnicy 1 cm, które posiada zainstalowaną kamerę. Dzięki temu badaniu lekarz może w czasie rzeczywistym ocenić stan błon śluzowych. W razie zauważenia niepokojących zmian istnieje możliwość pobrania wycinka. Przełykanie gastroskopu może powodować uczucie odbijania i odruchy wymiotne, jednak dzięki znieczuleniu te objawy zostają zniwelowane. W dalszej części artykułu poznasz wskazania, przeciwwskazania, etapy przygotowania i przebieg gastroskopii.
Jakie choroby pozwala zdiagnozować gastroskopia?
- Rak przełyku
- Choroba wrzodowa żołądka i przełyku
- Choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- Żylaki przełyku
- Chłoniak
- Nieprawidłowości anatomiczne
Wskazania do wykonania gastroskopii
Gastroskopia powinna zostać wykonana u każdej osoby po 45 roku życia. Wskazaniem do badania są każde zauważone dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należą do nich między innymi: bóle brzucha, zgaga, wzdęcia, problemy z przełykaniem, żylaki przełyku i krwawienia z przewodu pokarmowego. Innymi objawami są: jadłowstręt, przewlekłe wymioty, utrata masy ciała i symptomy choroby refluksowej.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania gastroskopii?
- Zawał serca
- Niewydolność oddechowa
- Oparzenia przełyku
- Perforacja wrzodu żołądka
- Tętniak aorty
- Zaburzenia rytmu serca
- Niedawno przeprowadzona operacja jamy brzusznej
Gastroskopia – częste obawy pacjentów
Gastroskopia jest wstydliwym badaniem ze względu na dyskomfort występujący przy badaniu. Pacjenci często odczuwają wstyd i obawę przed odbijaniem i oddawaniem gazów podczas badania. Bardzo ważne jest podejście lekarza do pacjenta przed wykonaniem badania. W naszej przychodni gastroskopia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, zatem dyskomfort umieszczenia gastroskopu w przełyku zostanie znacząco zmniejszony. Warto zaznaczyć, że opinie o ogromnym bólu podczas wykonywania gastroskopii są przesadzone. Jest ona nieprzyjemna, jednak nie powoduje bólu, który jest nie do wytrzymania.
Jak przygotować się do gastroskopii?
Przygotowania do gastroskopii należy rozpocząć 10 godzin przed jej wykonaniem. Na 8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść. Napoje należy pić maksymalnie do 4 godzin przed badaniem. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki stałe należy je zażyć normalnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed badaniem należy zdjąć okulary, protezy zębowe i kolczyki. Jeśli nosisz zdejmowany aparat zębowy należy go również zdjąć z zębów na czas badania.
Jak przebiega gastroskopia?
Na początku pacjentowi założony zostaje ustnik, który chroni przed przegryzieniem endoskopu. Pacjent kładzie się na lewym boku z głową pochyloną lekko do dołu. Lekarz wprowadza endoskop, a zadaniem pacjenta jest w tym czasie wymusić przełykanie. Obraz z kamery zainstalowanej w endoskopie przekazywany jest w czasie rzeczywistym na ekran, co pozwala lekarzowi ocenić przełyk, naczynia krwionośne i zmiany patologiczne wewnątrz układu pokarmowego. Badanie trwa od 15 do 30 minut. Jeśli konieczne jest pobranie wycinka do dalszych badań, gastroskopia trwa dłużej.
Powikłania po gastroskopii
Gastroskopia jest badaniem, które można wykonać poza szpitalem np. w przychodni. Jest to jednak badanie inwazyjne, które może powodować powikłania po jego wykonaniu. Należą do nich między innymi: ból gardła, kaszel i chrypka. Bardzo rzadko występują powikłania w postaci: zaburzenia rytmu serca, mechanicznego uszkodzenia ściany przewodu pokarmowego, obniżenie ciśnienia tętniczego, czy zawał serca.
Jeśli chcesz umówić się na gastroskopię ze znieczuleniem zadzwoń do nas pod numer 539 096 144. Szczegółowe informacje na temat badań endoskopowych wykonywanych w naszej przychodni znajdziesz w zakładce Pracownia Endoskopii.