Depresja

Depresja

19 lipca 2020 Bez kategorii 0

Depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym na świecie. Według danych WHO co dziesiąta osoba choruje na depresję. Objawia się ona między innymi brakiem chęci do życia, pesymistycznym myśleniem, myślami samobójczymi i brakiem wiary w siebie. Trudno rozpoznać tę chorobę, ponieważ między gorszym samopoczuciem i przygnębieniem a depresją jest cienka granica. W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać depresji. 

Jakie są objawy depresji?

Głównymi objawami depresji są: obniżenie nastroju, bezsenność, zmniejszony apetyt, myśli samobójcze, brak energii, stany lękowe czy brak chęci do życia. Pamiętaj jednak, że nie każdy smutek i przygnębienie to depresja. Jeśli masz gorszy okres w życiu nie musi to oznaczać od razu choroby. Powyższe objawy mogą oznaczać np. wypalenie zawodowe lub wyczerpanie organizmu spowodowane zaniedbaniem odpoczynku i regeneracji.

4 sposoby zapobiegania depresji:

1.Zadbaj o aktywność fizyczną 

Aktywność fizyczna ma bardzo znaczący wpływ na dobre samopoczucie. Osoby, które regularnie ćwiczą mają lepszy nastrój. Jest to spowodowane produkcją endorfin podczas wysiłku fizycznego. Endorfiny te działają uspokajająco i przeciwbólowo na organizm człowieka.

2. Zadbaj o sen i regenerację

Przewlekłe zmęczenie i niedobór snu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję. Porady dotyczące higieny snu znajdziesz w artykule Jak spać aby się wyspać

3.Zadbaj o relację ze znajomymi

Otaczanie się osobami szczerymi, godnymi zaufania i budowanie długotrwałej autentycznej relacji z nimi to bardzo ważny czynnik psychologiczny. Obracanie się w otoczeniu ludzi którzy źle nam życzą i brak osób wspierających wśród znajomych powoduje, że osoba zamyka się w sobie, co sprzyja depresji.

4.Bądź pozytywnie nastawiony do siebie

Zrób wszystko co możesz aby czuć się dobrze sam ze sobą. Myśl pozytywnie o sobie, podchodź optymistycznie do życia i problemów, które cię spotykają. Rozważ modlitwę lub medytację aby lepiej poznać siebie i uczucia które ci towarzyszą. 

Jak wygląda leczenie depresji?

Leczenie depresji najczęściej opiera się na leczeniu farmakologicznym. Psychiatra dobiera antydepresanty, które przeciwdziałają negatywnemu samopoczuciu, napięciom nerwowym i lękom. Lekarz musi precyzyjnie dobrać dawkę leku, ponieważ antydepresanty intensywnie wpływają na naszą psychikę. Podobną skuteczność do terapii farmakologicznej ma psychoterapia. Chory ma kilkanaście sesji w miesiącu z psychoterapeutą, podczas których wspólnie przepracowują emocje i problemy chorego. Jeśli podejrzewasz depresję u siebie lub kogoś bliskiego udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do psychologa lub psychiatry.