Jak spać aby się wyspać?

Jak spać aby się wyspać?

27 stycznia 2020 Bez kategorii 0

Zdrowy sen jest bardzo istotnym czynnikiem dla człowieka. Niedobór snu i ciągłe przemęczenie są przyczyną wielu dokuczliwych chorób takich jak cukrzyca czy depresja. Warto zadbać o utrzymanie higieny snu i wdrożyć pewne nawyki związane ze snem. W tym artykule dowiesz się, jak spać aby się wyspać, poznasz przydatne nawyki związane ze snem, dowiesz się jak wykorzystać popołudniowe drzemki na swoją korzyść oraz poznasz kilka sposobów na to co zrobić gdy nie możesz zasnąć.

Jak zadbać o swoje otoczenie?

 • Ważnym elementem Twojej higieny snu jest otoczenie, w którym śpisz. Warto abyś zadbał o ciszę podczas snu. Mimo, że niektórzy twierdzą, że zasypianie w głośnych warunkach im nie przeszkadza, to taki sen nie jest efektywny.
 • Powinieneś również na godzinę przed snem wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne, które emitują światło (telewizor, laptop, telefon). Światło emitowane przez te urządzenia zaburza poczucie dnia i nocy u człowieka i przeszkadza w zasypianiu.
 • Nie wchodź do łóżka z laptopem, telefonem, nie załatwiaj w nim spraw związanych z pracą. Wszystkie problemy zostaw przed progiem do Twojej sypialni. Jeśli się martwisz, że coś zapomnisz lub masz gonitwę myśli, zapisz sobie wszystko na kartce, żeby o tym nie myśleć przed zaśnięciem.
 • Zadbaj o wygodny materac. Pamiętaj, że w łóżku spędzisz około 20 lat swojego życia, zatem poświęć chwilę na wybór odpowiedniego materaca. Pamiętaj, że bardzo miękki materac nie zawsze oznacza wygodny.
 • Ważna również jest temperatura. Zwróć uwagę, gdzie śpisz. Miejsce przy grzejniku może powodować, że zimą będzie za gorąco. Regularnie wietrz pomieszczenie, w którym śpisz.
 • Warto zadbać również o odpowiednią kołdrę, tak aby było Ci odpowiednio ciepło w nocy

Ile godzin powinieneś spać?

Osoba dorosła powinna spać od 7 do 9 godzin. Najmocniej śpimy w pierwszych 4 godzinach snu, później sen jest już coraz płytszy. Dlatego nie ma sensu spać dłużej niż przez 8 godzin, gdyż po upływie ośmiu godzin śpimy bardzo płytko i nie ma to większego znaczenia dla naszej regeneracji.

Jak wykorzystać popołudniowe drzemki na swoją korzyść?

Jeśli jesteś bardzo zmęczony w ciągu dnia, możesz się chwilę zdrzemnąć. Drzemka powinna trwać od 10-25 minut. Nie zaburzy ona nocnego snu, a pomoże Ci się zrelaksować i odpocząć. Jeśli drzemiesz w godzinach południowych, możesz szybko wypić kawę tuż przed położeniem się do łóżka. Kofeina zacznie działać po 20 minutach, kiedy akurat skończysz drzemać. Pamiętaj jednak aby nie drzemać później niż o godzinie 17:00.

Co zrobić jeśli nie możesz zasnąć?

Gdy nie możesz zasnąć i przekręcasz się z boku na bok, to wstań. Nie ma sensu abyś leżał, frustrował się, liczył barany czy próbował dziwnych sposobów na zmuszenie się do zaśnięcia. Lepiej w tym momencie poczytaj książkę, a wtedy oczy same zaczną Ci się kleić. Możesz również napić się ciepłego mleka lub herbaty z melisy.

Przydatne nawyki pomagające spać tak, aby się wyspać:

 • Zasypiaj i wstawaj o tej samej porze
 • Jeśli pijesz kawę, nie pij jej później niż o godzinie 14:00
 • Nie jedz ciężkostrawnych posiłków 4 godziny przed snem
 • Bądź aktywny fizycznie
 • Ogranicz aktywność fizyczną bezpośrednio przed snem
 • Nie pij alkoholu, ani nie pal papierosów co najmniej 4 godziny przed snem
 • Nie rób w łóżku rzeczy związanych z pracą

Jeśli chcesz umówić się na wizytę zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80 lub 14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.