Rotawirusy

Rotawirusy

12 lipca 2020 Bez kategorii 0

Rotawirusy to grupa wirusów wywołujących grypę żołądkową u dzieci. Biegunka spowodowana przez wirusa doprowadza do odwodnienia i osłabienia organizmu. Pomimo, że infekcja występuje głównie u dzieci, zarazić może się również osoba dorosła. Rotawirusy są szczególnie groźne dla osób starszych, które mają obniżoną odporność. W tym artykule dowiesz się jak przebiega zakażenie, leczenie oraz zapobieganie rotawirusom.

Jak przebiega zakażenie rotawirusem?

Rotawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową poprzez kontakt z osobą zakażoną lub poprzez kontakt z zanieczyszczonym jedzeniem. Warto zwrócić uwagę na to, że chory kilka dni przed pojawieniem się objawów może zarazić innych rotawirusem. Może również zarażać do 30 dni po wyzdrowieniu. 

Gdzie występuje największe ryzyko zarażenia się?

Największe ryzyko zarażenia się rotawirusem przez dziecko występuje w żłobku i przedszkolu. Wystarczy, że jedno dziecko jest zakażone rotawirusem, wtedy wszystkie dzieci są zagrożone zarażeniem się. Dziecko może zarazić się rotawirusem praktycznie wszędzie, gdzie jest dużo ludzi, dlatego należy podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

Jakie są objawy rotawirusa u dzieci?

Okres wylęgania wirusa trwa od 1 do 3 dni. W tym czasie u dziecka nie są widoczne żadne objawy. Pierwszymi objawami są: gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), później pojawia się ostra biegunka i wymioty. Dziecko może oddawać wodnisty kał i wymiotować kilka razy dziennie, co prowadzi do odwodnienia. Do tego dochodzą zawroty głowy, bóle brzucha i mięśni. Dziecko nie chce nic jeść a jednocześnie bardzo szybko pozbywa się wartości odżywczych i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to bardzo groźne dla dziecka i może być śmiertelne.

Jak wygląda leczenie rotawirusów?

Nie istnieje lek przeciw rotawirusom. Leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów. Chory powinien leżeć w łóżku, przyjmować leki przeciwgorączkowe i nawadniać organizm. Musi ograniczyć kontakt z innymi ludźmi, niezależnie czy jest to osoba dorosła czy dziecko. Można nawadniać się letnią wodą niegazowaną lub herbatą miętową. Ważne aby pić często w małych ilościach. Nie wolno przyjmować pokarmów. Zaczynamy jeść dopiero wtedy, gdy objawy zaczną ustępować. Wtedy można jeść lekkostrawne posiłki. Jeżeli objawy nie ustępują konieczne jest udanie się do szpitala, gdzie lekarze podadzą choremu płyny dożylnie. 

Jak zapobiegać rotawirusom?

Istnieją szczepionki przeciw rotawirusom. Nie są one obowiązkowe, jednak warto zaszczepić dziecko, aby oszczędzić mu cierpienia związanego z ewentualnym zachorowaniem i pobytem w szpitalu. Szczepionka podawana jest doustnie w dwóch dawkach. Szczepionkę należy podać gdy dziecko skończy 6 tygodni, jednak nie później niż 24 tygodnie po narodzeniu. Warto wiedzieć, że przechorowanie rotawirusa powoduje wytworzenie przeciwciał i uodpornienie się organizmu. Jednak nie oznacza to, że nie zachorujemy na rotawirusa. Przy następnym zachorowaniu nie odczujemy poważnych objawów.

Jeśli chcesz umówić się na szczepienie przeciw rotawirusowi zadzwoń do nas. Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.