Odwodnienie

Odwodnienie

26 lipca 2020 Bez kategorii 0

Odwodnienie to stan organizmu, w którym mamy niedobór wody i elektrolitów. Wysoka temperatura w ostatnich dniach powoduje, że nasz organizm potrzebuje znacznie więcej wody niż w chłodniejsze dni. Wiele osób o tym zapomina i niewystarczająco nawadnia się. Odwodnienie często pojawia się w sezonie letnim, gdy mamy wysoką temperaturę na dworze. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się odwodnić w chłodne dni, jednak w czasie upałów jesteśmy szczególnie na to narażeni. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy oraz sposoby zapobiegania odwodnieniu.

Jakie są przyczyny odwodnienia?

Najczęściej mamy do czynienia z odwodnieniem spowodowanym niedostateczną ilością wody dostarczaną do organizmu. Ten rodzaj odwodnienia możemy w prosty sposób wyleczyć uzupełniając wodę i elektrolity. Odwodnienie może być spowodowane chorobą nerek, chorobą Parkinsona, biegunką lub wymiotami. Warto wiedzieć, że organizm szybko traci wodę podczas mrozu. Wtedy oddajemy dużą ilość wody wraz z parą wodną podczas oddychania.  

Jakie są objawy odwodnienia?

Odwodnienie objawiać się może między innymi: wzmożonym pragnieniem, mniejszą częstotliwością oddawania moczu, czy brakiem apetytu. Może to doprowadzić do spadku ciśnienia tętniczego i skończyć się utratą przytomności. Dlatego pamiętaj o regularnym piciu wody i elektrolitów, kiedy jesteś narażony na odwodnienie.

5 sposobów zapobiegania odwodnieniu: 

1.Podczas wysiłku fizycznego pamiętaj, by mieć przy sobie odpowiednią ilość napoju. Warto zadbać o to, aby poza wodą napój zawierał sód, potas i glukozę.

2.Podczas opalania się oprócz zadbania o krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy zadbaj o to, aby wziąć ze sobą coś do picia. Długa ekspozycja na słońcu prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu.

3.Dostarczaj płyny często i regularnie, ale w małych ilościach.

4.W gorące dni ogranicz spożycie kawy i alkoholu, które mają działanie moczopędne, a co za tym idzie wpływają na szybkie odwodnienie organizmu.

5.Nie nawadniaj się słodkimi napojami gazowanymi. Zamiast tego wybierz wodę, naturalny sok lub lekką herbatę. 

Jeśli chcesz umówić się na badania zadzwoń do nas.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.