Zimne dłonie i stopy

Zimne dłonie i stopy

9 maja 2021 Bez kategorii 0

Zimne dłonie i stopy to denerwująca dolegliwość pojawiająca się najczęściej w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. Temperatura otoczenia jest wtedy niska, co sprzyja wychłodzeniu ciała. Jak wiemy dłonie i stopy tracą ciepło najszybciej, poniewaz układ krążenia stara się utrzymać w cieple narządy wewnętrzne. Uruchamia się wzmożony transport krwi w okolicach klatki piersiowej zmniejszając przepływ krwi w kończynach, co powoduje uczucie zimna. Jeśli zjawisko zimnych dłoni i stóp występuje u Ciebie rzadko to nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak ciągle masz z tym problem, wtedy warto poszukać porady u specjalisty. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, sposoby leczenia i zapobiegania marznących rąk i stóp.

Jakie są przyczyny zimnych dłoni i stóp?

  • Siedzący tryb życia

Praca przy komputerze upośledza Twój przepływ krwi, co prowadzi do marznięcia rąk i stóp. Niekoniecznie musi dotyczyć to pozycji siedzącej. Chodzi również o długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej i leżącej. Aby temu zapobiec regularnie zmieniaj pozycję ciała i wykonuj ćwiczenia pozwalające pobudzić układ krążenia.

  • Nadmiar stresu

W stresujących sytuacjach dochodzi do wyrzucenia dużej ilości adrenaliny do organizmu, co powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych w okolicach dłoni i stóp. Jeśli to możliwe unikaj chronicznego stresu. 

  • Palenie papierosów 

Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a co za tym idzie utrudnia przepływ krwi. Szczególnie ma to wpływ na naczynia w okolicach dłoni i stóp, ponieważ w tych miejscach są one małe. Każde zaburzenie krążenia najbardziej wpływa na mniejsze naczynia. 

  • Leki 

Jeśli zażywasz beta-blokery, albo tabletki antykoncepcyjne może to być przyczyną marznięcia dłoni i stóp. Zażywanie tych leków skonsultuj z lekarzem. 

  • Niewłaściwe skarpety i rękawice

Przeglądnij skarpety, podkolanówki, pończochy i rękawice, które nosisz. Zwróć uwagę, czy nie mają one ciasnego ściągacza. Mało elastyczny ściągacz działa jak opaska uciskowa, która ma za zadanie ograniczyć przepływ krwi poniżej uciskanego miejsca. Zwróć uwagę również na pasek od zegarka oraz bransoletki. Pamiętaj, że między nimi a Twoją ręką powinien być odstęp na około grubość palca. 

Choroby powodujące zimne dłonie i stopy

Przyczyną marznięcia dłoni i stóp mogą być poważniejsze czynniki niż ciasne skarpety i stres. Choroby takie jak miażdżyca, zakrzepica, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, białaczka czy anemia również mogą być przyczyną tego zjawiska. Jeśli przyczyna marznących dłoni i stóp jest poważniejsza koniecznie zgłoś się do lekarza.

Jak zapobiegać marznięciu dłoni i stóp?

Aby uniknąć marznięcia dłoni i stóp noś ciepłe rękawiczki z luźnym ściągaczem. Jeśli chodzi o skarpety i buty zadbaj o to, aby były one z naturalnych materiałów.  Jeśli pracujesz przy komputerze rozważ zakup podkładek pod nadgarstki i stopy. Istnieją również urządzenia takie, jak podgrzewacze dłoni i stóp które mogą okazać się pomocne. Często zmieniaj pozycje i rób regularne przerwy podczas pracy na siedząco lub stojąco. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.