Śpiączka

Śpiączka

16 maja 2021 Bez kategorii 0

Śpiączka jest stanem długotrwałej utraty przytomności, w przebiegu której pacjent nie wykazuje reakcji na żadne bodźce. Jest to dużo więcej niż zwykły sen, ponieważ wybudzenie ze śpiączki może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. Od stanu wegetatywnego śpiączka różni się tym, że w stanie wegetatywnym organizm reaguje odruchowo na niektóre bodźce, a podczas śpiączki nie. Warto wiedzieć, że umysł pacjenta w stanie śpiączki rejestruje wszystko co się dzieje wokół, tylko nie reaguje na to. Większość przypadków tego stanu ma swoją przyczynę w urazie zewnętrznym głowy (upadku, silnego uderzenia). W tym artykule dowiesz się jakie są rodzaje, przyczyny i objawy śpiączki. 

Jakie są rodzaje śpiączki? 

  • Metaboliczna
  • Zakaźna
  • Mocznicowa
  • Wątrobowa
  • Farmakologiczna
  • Nieurazowa

Jakie są przyczyny śpiączki?

Przyczyną śpiączki w zależności od jej przyczyny może być uraz głowy, zaburzenia metaboliczne, zatrucie lekami, guz/udar mózgu, choroba zakaźna, zakrzepica i wiele innych czynników. Ponad połowa przypadków jest wywołana urazem głowy (wypadkiem lub silnym uderzeniem w głowę). Dlatego szczególną uwagę zwracaj na swoją głowę, ponieważ chwila nieostrożności może skończyć się bardzo poważnymi konsekwencjami. 

Jakie są objawy śpiączki?

Śpiączka objawia się brakiem reakcji ze strony chorego na bodźce, które go otaczają. Źrenice zazwyczaj nie reagują na światło, dodatkowo nie funkcjonują odruchy bezwarunkowe. Mózg kontroluje pracę serca i układu oddechowego, choć w ciężkich przypadkach chory musi zostać podłączony do respiratora. W zależności od konkretnego rodzaju śpiączki może wystąpić też łagodniejszy przebieg pozwalający na reakcję źrenic oraz podstawowych odruchów (Babińskiego). 

Jak postępować w przypadku śpiączki?

Gdy zauważysz nagłe zaburzenia świadomości u kogoś, koniecznie wezwij pogotowie. Diagnostykę i określenie przyczyny zaburzeń świadomości określa lekarz po przeprowadzeniu badań neurologicznych. Pamiętaj, że chwilowe zaburzenie świadomości nie oznacza śpiączki, a jedynie chwilowe niedotlenienie mózgu. ZAWSZE, gdy zauważysz utratę przytomności dzwoń po pogotowie ratunkowe pod numer 999 lub 112. 

Śpiączka farmakologiczna

Istnieje również śpiączka farmakologiczna, która polega na celowym wprowadzeniu mózgu w stan śpiączki, aby zmniejszyć zapotrzebowanie mózgu na tlen. Stosuje się ją w ciężkich przypadkach, takich jak np. uraz mózgu, zapalenie opon mózgowych, czy przewlekłe stany bólowe. Lekarz anestezjolog odpowiada za proces wprowadzenia pacjenta w stan śpiączki farmakologicznej, dobierając odpowiednie do tego leki. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów śpiączki, ten rodzaj jest całkowicie kontrolowany przez lekarzy. Śpiączka farmakologiczna jest elementem procesu leczenia.

Ciekawostka

Po wybudzeniu się ze śpiączki farmakologicznej pacjenci wspominają, że doznali bardzo realistycznych snów. Tak realistycznych, że nawet po wybudzeniu nadal trudno im było uwierzyć, że to był sen. Niektórzy pacjenci w stanie śpiączki farmakologicznej twierdzą, że mieli wizje powiązane z religią. Co do zasady, jednak w stanie śpiączki farmakologicznej mózg jest całkowicie nieświadomy i nie odczuwa żadnych bodźców.

Wybudzanie ze śpiączki

Największe szanse na wybudzenie ze śpiączki występują w momencie uszkodzenia tylko części mózgu. Najtrudniej wybudzić osobę po wylewie czy podtopieniu. Wybudzenie polega na stymulowaniu mózgu i całego ciała. Jest to bardzo skomplikowany proces, którym zajmuje się lekarz. 

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.