Czemu zachorujesz na raka?

Czemu zachorujesz na raka?

2 maja 2021 Bez kategorii 0

Nowotwory zwane potocznie rakiem to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce każdego roku odnotowuje się między 100 000 a 170 000 przypadków zachorowań na raka. Rozwój nowotworu trwa około 5 lat, w zależności od typu raka może to trwać krócej bądź dłużej. Przyczyną zachorowania na raka są czynniki genetyczne, są one jednak w korelacji z czynnikami środowiskowymi. Ekspozycja Twojego organizmu na określone czynniki zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. W tym artykule poznasz 7 środowiskowych czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka:

1.Palenie papierosów 

Około 30% zgonów na raka spowodowanych jest konsumpcją tytoniu (papierosy, cygara, wkłady do fajek). Należy pamiętać, że tytoń jest substancją rakotwórczą. W dymie tytoniowym jest ponad 4000 związków chemicznych takich , jak: nitrozaminy i benzopireny, które niszczą organizm człowieka. Dlatego koniecznie rzuć palenie papierosów i nie wierz w popularne mity o paleniu

2.Nadużywanie alkoholu

Osoby nadużywające alkoholu niezależnie od tego czy jest on wysokoprocentowy są narażone na zachorowanie na nowotwór. Według dostępnych badań nie istnieje bezpieczny model picia alkoholu, tak aby nie działał on rakotwórczo na organizm. Niezależnie od tego czy pijesz częściej a mniej, czy więcej a rzadziej zwiększasz ryzyko zachorowania na raka. Połączenie papierosów z alkoholem powoduje podwójne działanie rakotwórcze na Twój organizm. Dlatego nie wierz w popularne mity na temat alkoholu i zachowaj głowę.  

3.Promienie UV

Nadmierne wystawianie się na działanie promieni ultrafioletowych (słońce, solarium) działa rakotwórczo. Promienie słoneczne powodują starzenie się skóry i narażają Cię na zachorowanie na czerniaka. Nie oznacza to jednak, że masz przestać wychodzić z domu i za wszelką cenę unikać słońca. Ogranicz przebywanie na słońcu w godzinach południowych w lecie, kiedy słońce operuje bardzo intensywnie. Zrezygnuj z solarium, ponieważ emitowane promieniowanie również zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.

4.Otyłość 

Otyłość jest często spotykaną przyczyną zachorowania na raka. W USA około 15% mężczyzn umiera z powodu otyłości. Choroba ta zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, przełyku, nerek, pęcherzyka żółciowego i macicy. Otyłość powoduje zmianę stężenia hormonów, która wpływa na rozwój komórek nowotworowych. Wraz z otyłością łączy się niewłaściwe odżywianie, spożywanie nadmiaru cukrów, przetworzonego mięsa i sztucznych barwników. 

5.Bakterie

Zakażenie bakterią, taką jak Helicobacter pylori, która powoduje stany zapalne żołądka przyczynia się do zachorowania na nowotwór żołądka. 

6.Wirusy

Wirusy należące do grupy onkogennych mogą aktywować onkogeny, które powodują procesy nowotworowe w organizmie. Samo w sobie zainfekowanie tymi wirusami jest uciążliwe, ponieważ upośledzają one organizm i codzienne funkcjonowanie. Wirusy onkogenne to:

  • HTLV-I, HTLV-II – odpowiadające za zachorowanie na białaczkę
  • HPV – wirus wywołujący raka szyjki macicy, jamy ustnej, prącia, sromu
  • HBV – wywołuje raka wątroby
  • EBV – wywołuje chłoniaka Burkitta i nowotwór jamy nosowej, i gardła
  • KSHV i HHV-8 – powoduje zachorowanie na chłoniaka wysiękowego

7.Środki chemiczne

Substancje chemiczne mające działanie mutagenne znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór. Dotyczy to głównie osób pracujących w przemyśle. Substancje te to między innymi:

  • Chlorek winylu
  • Arsen i nikiel
  • Azbest
  • Aminy aromatyczne
  • Benzen
  • Dioksyny

Jeśli chcesz zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.