Zaparcia

Zaparcia

22 grudnia 2019 Bez kategorii 0

Zaparciem nazywamy problem z wydalaniem stolca z odbytnicy. Jest ono spowodowane długim zaleganiem treści jelitowej w jelicie grubym. Ulega ona zagęszczeniu, a stolec zmniejsza swoją objętość, jednocześnie stając się twardszym. O zaparciach mówimy wtedy, gdy wypróżniamy się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Zaparcia pojawiają się, ponieważ słabe skurcze mięśni w okrężnicy spowalniają przesuwanie się stolca, gdy zbliża się on do odbytnicy.

Jakie są przyczyny zaparć?

Najczęstszymi przyczynami zaparć jest nieprawidłowe odżywanie się, słabe nawodnienie organizmu oraz brak ruchu. Przejściowe zaparcie może być spowodowane brakiem możliwości wypróżnienia się, gdy podróżujemy lub długo leżymy w łóżku.

Jak zapobiegać zaparciom?

Aby zapobiec zaparciom postaraj się 3 razy w ciągu dnia przyjmować po łyżeczce siemienia lnianego. Zaraz po przebudzeniu się wypij szklankę wody z miodem, wpłynie to korzystnie na pracę jelit. Powinieneś również nawadniać swój organizm (pij około 2 litry wody dziennie). Zadbaj również o odpowiednią ilość owoców w Twojej diecie. Powinieneś również regularnie spożywać posiłki.

Czy warto brać środki przeczyszczające?

Jednorazowo można zażyć środek przeczyszczający. Jednak regularne zażywanie środków przeczyszczających może być szkodliwe dla zdrowia. Niektóre środki przeczyszczające zawierają środki syntetyczne, negatywnie wpływające na układ pokarmowy. Mogą one spowodować biegunki, reakcje alergiczną lub zapalenie jelita grubego.

Co zrobić gdy masz zaparcia?

Gdy masz zaparcia warto zjeść suszone śliwki, morele i rodzynki. Duża zawartość błonnika w tych owocach reguluje pracę jelit. Powinno pomóc zjedzenie siemienia lnianego zalanego wodą. Rano na czczo wypij saszetkę preparatu Dulcosoft, pomoże on w wypróżnieniu się. Ten preparat nie uzależnia, nie jest środkiem przeczyszczającym i nie wchłania się do organizmu.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, w stolcu pojawi się krew umów się na wizytę dzwoniąc pod numer 14 688 88 81, gdy jest to dziecko 14 688 88 80.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.