Przeziębienie i Grypa

Przeziębienie i Grypa

15 grudnia 2019 Bez kategorii 0

Rozwój przeziębienia i grypy spowodowany jest infekcją wirusową. W porach letnich częściej mamy do czynienia z przeziębieniem, natomiast jesienią i zimą częściej łapie nas grypa. Przyczyną rozwoju infekcji, może być osłabienie organizmu np. przez stres lub niedobór snu, lub nagła zmiana temperatury, kontakt z chorą osobą.

Czym różni się grypa od przeziębienia?

Grypa charakteryzuje się tym, że rozwija się szybko. Gorączka może wynosić nawet 39 stopni Celsjusza lub więcej. Katar nie jest zbyt intensywny. Mogą pojawić się bóle mięśni, stawów i dreszcze. Trwa ona nawet 2 tygodnie lub dłużej.

Przeziębienie rozwija się powoli, przez nawet kilka dni. Występuje jedynie stan podgorączkowy, czyli temperatura nie większa niż 38 stopni Celsjusza. Do najczęstszych objawów należą między innymi bardzo nasilony katar, ból gardła, kichanie, kaszel. Przeziębienie utrzymuje się zazwyczaj nie dłużej niż tydzień.

Jak zapobiegać przeziębieniu i grypie?

Regularnie szczep się przeciw grypie. Należy robić to cyklicznie, ponieważ szczepionka chroni organizm przez tylko jeden sezon grypowy (powinno się stosować szczepionkę tej samej firmy). Zadbaj o dietę bogatą w witaminę C i D, zdrowo się odżywiaj i prowadź aktywny tryb życia. Ważne jest abyś ubierał się adekwatnie do warunków panujących na zewnątrz. Powinieneś również unikać nagłych zmian temperatur. Regularny sen również jest nie bez znaczenia, ponieważ gdy jesteś niewyspany, Twój organizm jest osłabiony i bardziej podatny na infekcje. Jeśli jest to możliwe, unikaj skupisk ludzi.

Jak wyleczyć przeziębienie i grypę?

Połóż się do łóżka i wygrzej się pod kołdrą. Wirus grypy nie toleruje wysokiej temperatury, a przy przeziębieniu również to nie zaszkodzi. Odpocznij i nie przemęczaj się. Ważne jest abyś się regularnie nawadniał, ponieważ jeśli się odwodnisz, będziesz się czuł jeszcze gorzej. Pomocne mogą się okazać leki na przeziębienie takie jak Gripex Hot czy Coldrex Maxgrip. Jeśli boli Cię gardło przyda Ci się lek na gardło np. Gardimax Lemon lub Halls. Na katar przydadzą Ci się preparaty takie jak Acatar czy Vicks.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, umów się na wizytę dzwoniąc pod numer 14 688 88 81, gdy jest to dziecko 14 688 88 80.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.