Ból żołądka

Ból żołądka

29 grudnia 2019 Bez kategorii 0

Ból żołądka jest problemem często mylonym z bólem w mostku lub nadbrzuszu. Pojawia się on najczęściej po spożyciu zbyt tłustej żywności lub w momencie odczuwania dużego stresu. Może być to również objaw grypy żołądkowej. W przypadku pojawienia się bólu żołądka rano, udaj się do lekarza, ponieważ może to być objaw zapalenia trzustki lub choroby wrzodowej. Każdy ból brzucha, który się powtarza powinien być skonsultowany z lekarzem.

Przyczyny bólu żołądka:

  • Zatrucie pokarmowe
  • Nadmierne zgromadzenie się gazów
  • Ostre zapalenie trzustki
  • Zespół jelita drażliwego
  • Choroba wrzodowa żołądka
  • Choroba refluksowa
  • Stres

Z powyższych punktów najczęściej, gdy jesteśmy zdrowi, a zacznie nas boleć żołądek to mamy do czynienia z bólem żołądka spowodowanym przez nadmierne gromadzenie się gazów. Uciskają one żołądek. Gazy dostają się gdy spożywamy duże ilości jedzenie naraz, wdychamy duże ilości powietrza i pijemy napoje gazowane. Warto zrezygnować z potraw powodujących wzdęcia takich jak: fasola, brukselka, kapusta, kalafior, bób.

Jak zapobiegać bólom żołądka?

Powoli przeżuwaj jedzenie, pośpiech w jedzeniu nie jest do niczego potrzebny. Gdy jesz szybko, wdychasz więcej powietrza co jest bezpośrednią przyczyną bólu żołądka. Zadbaj również o to, by jedzenie które spożywasz miało odpowiednią temperaturę. Nie jedz bardzo zimnych ani gorących potraw. Ważne również jest to abyś się nie przejadał, lepiej jedz mniej a częściej. Istotne jest to, o której porze jesz ostatni posiłek. Najlepiej ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed spaniem

Sposoby na ból żołądka:

Po spożyciu posiłku warto zaparzyć napar z mięty i go wypić. Wspomaga on trawienie i odpręża organizm. Jednakże nie należy go pić częściej niż 3 razy dziennie. Kąpiel w letniej wodzie powinna  pomóc w rozluźnieniu mięśni. Po kąpieli pomasuj nadbrzusze kolistymi ruchami. Możesz również wypić siemię lniane. Reguluje ono procesy trawienne i ułatwia wydalenie zalegającego jedzenia znajdującego się w żołądku. 

Jeśli wymiotujesz lub zaobserwowałeś krwawienie z przewodu pokarmowego zadzwoń pod 14 688 88 81 i umów się na wizytę u lekarza.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru Lekarza, wypełnij ją, a następnie przynieś ją do nas.