Zapalenie płuc
Zapalenie płuc to poważna choroba układu oddechowego występująca u dzieci i dorosłych. W większości przypadków wywoływana jest przez infekcję bakteryjną. Objawia się bólem gardła, intensywnym kaszlem, dusznościami i gorączką. Może również dawać mało charakterystyczne objawy, przez co możemy go nie zauważyć. W Polsce na zapalenie płuc choruje około 300 000 osób rocznie. W tym artykule poznasz przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zapaleniu płuc.
Jakie są przyczyny zapalenia płuc?
Przyczyną zapalenia płuc mogą być wirusy (wirus grypy, rinowirusy), bakterie, grzyby, substancje chemiczne lub inne drobnoustroje. Warto wiedzieć, że koronawirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za infekcję koronawirusa również może być przyczyną zapalenia płuc. Wśród osób, które mają poważniejsze objawy Covid-19 często występuje zapalenie płuc.
Jakie są objawy zapalenia płuc?
Zapalenie płuc objawia się kaszlem z odkrztuszaniem ropy w kolorze żółtym, szarym lub zielonym, dusznością, bólem w klatce piersiowej i świszczącym oddechem. W pierwszych fazach choroba przypomina grypę. W niektórych przypadkach zapalenie płuc daje tylko objawy grypopodobne takie jak: osłabienie organizmu, nadmierne pocenie się, ogólne rozbicie, kaszel, katar i chrypkę. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy typowe dla zapalenie płuc koniecznie zgłoś się do lekarza.
Jak wygląda leczenie zapalenia płuc?
Aby zdiagnozować zapalenie płuc należy wykonać RTG klatki piersiowej, badania krwi i posiew z dróg oddechowych. Jeśli lekarz zdiagnozuje chorobę wtedy rozpoczyna się leczenie, które trwa od 7 do 14 dni. Leczenie zapalenia płuc polega na podawaniu choremu antybiotyków, leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwkaszlowych. Poza tym należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przypadku wystąpienia płynu w jamie opłucnej, temperatury ciała poniżej 35 stopni Celsjusza lub powyżej 40 należy niezwłocznie zadzwonić po karetkę, ponieważ w tym przypadku konieczna jest hospitalizacja.
Jak zapobiegać zapaleniu płuc?
Zapobieganie zapaleniu płuc polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia, niepaleniu papierosów, odpowiednim odżywianiu się, wysypianiu się, byciu aktywnym fizycznie i ubieraniu się adekwatnie do warunków pogodowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę głowy, rąk i nóg przed wychłodzeniem. W tym celu noś czapkę, rękawiczki i odpowiednie buty. Unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach, ten środek zapobiegania nie dotyczy tylko i wyłącznie Covid-19. Ten sposób profilaktyki dotyczy każdej infekcji wirusowej i bakteryjnej. Możesz również zaszczepić się przeciw grypie i pneumokokom.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas. Możesz również zarejestrować się telefonicznie, w tym celu skontaktuj się z nami.