Cukrzyca

Cukrzyca

1 listopada 2020 Bez kategorii 0

Cukrzyca to choroba metaboliczna spowodowana zaburzonym wydzielaniem lub działaniem insuliny. Choroba ta może pojawić się każdym wieku. Możesz żyć z cukrzycą wiele lat nie wiedząc o niej.. Przyczyną cukrzycy są złe nawyki żywieniowe, bardzo mała aktywność fizyczna, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub zachorowanie na cukrzycę przez kogoś w rodzinie. W tym artykule dowiesz się jakie są rodzaje, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania cukrzycy.

Jakie są rodzaje cukrzycy?

Cukrzyca typu 1 

Polega ona na zniszczeniu komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Występuje ona najczęściej u dzieci i młodzieży, nie da się jej w żaden sposób zapobiec. Leczenie polega na podawaniu choremu insuliny. 

Cukrzyca typu 2 

Polega na nieprawidłowym działaniu insuliny w organizmie, a dokładniej organizm jest oporny na jej działanie. Na cukrzycę typu 2 choruje największa część cukrzyków (około 80%). Często towarzyszy jej otyłość i nadciśnienie tętnicze. Dotyka zazwyczaj ludzi starszych. Leczenie cukrzycy typu 2 polega na stosowaniu odpowiedniej diety, leków przeciwcukrzycowych lub insuliny. 

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa może pojawić się u kobiet w ciąży. Czynnikami ryzyka mogą być: nadwaga, skłonności genetyczne  lub zespół policystycznych jajników. Ten rodzaj cukrzycy mija po urodzeniu dziecka. Leczenie tego rodzaju cukrzycy musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jakie są objawy cukrzycy?

Objawy cukrzycy typu 1 występują nagle, dotyczą dzieci i młodzieży, a objawy cukrzycy typu 2 mogą być niezauważone przez kilka lat. Jeśli nie masz nawyku regularnego badania poziomu cukru we krwi bądź czujny i obserwuj swój organizm. Często objawia się: zmęczeniem, dużym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu, szybkim chudnięciem, drażliwością i nieostrym widzeniem. 

Jak wygląda leczenie cukrzycy? 

Leczenie każdego rodzaju cukrzycy polega na zmianie swojego stylu życia, odżywiania, dbaniu o regularny wysiłek fizyczny i regularnym badaniu się. W przypadku cukrzycy typu 1 wprowadza się insulinoterapię, ponieważ jej przyczyną jest niedobór insuliny w organizmie. Leczenie cukrzycy typu 2 polega na zażywaniu leków, które obniżają oporność komórek na insulinę oraz nasilają jej  wydzielanie z trzustki. 

Jak zapobiegać cukrzycy?

Profilaktyka cukrzycy polega na zdrowym odżywianiu, utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała, dbaniu o regularną aktywność fizyczną i regularnym badaniu poziomu cukru we krwi. Aby sprawdzić czy Twoja masa ciała jest odpowiednia skorzystaj z kalkulatora BMI.  

Jeśli jesteś pacjentem naszej przychodni możesz bezpłatnie wykonać badanie poziomu cukru, a także otrzymać glukometr całkowicie za darmo. Aby zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.