Woda w płucach

Woda w płucach

15 listopada 2020 Bez kategorii 0

Woda w płucach jest normalnym zjawiskiem w momencie, w którym jej objętość nie przekracza 10 ml. Jest ona bardzo potrzebna, ponieważ zapobiega zlepianiu się warstw opłucnej. Gdy jej ilość ulega zwiększeniu mamy do czynienia z wysiękiem lub przesiękiem, w zależności od przyczyny, która spowodowała nadmiar wody. Płyn w opłucnej objawia się kaszlem, dusznościami i uciskiem w klatce piersiowej. Stanowi ona zagrożenie życia człowieka, ze względu na to, że powoduje utrudnienia w oddychaniu. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia wody w płucach. 

Jakie są przyczyny wody w płucach?

Woda w płucach najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym lub procesem nowotworowym uszkadzającymi naczynia opłucnej zwiększając ich przepuszczalność. Może to być spowodowane między innymi:

  • rakiem płuca
  • wirusowym i bakteryjnym zapaleniem płuc (więcej o zapaleniu płuc)
  • Gruźlicą (więcej informacji znajdziesz tutaj)
  • Białaczką
  • Sarkoidozą 
  • Niedoczynnością tarczycy

Jakie są objawy wody w płucach?

Obecność wody w płucach często objawia się niejednoznacznie. Pierwsze objawy można łatwo pomylić z Covid-19, ponieważ są to duszności, kaszel i ból w klatce piersiowej. Nasilenie duszności zależy od tego ile płynu znajduje się w jamie opłucnej oraz od szybkości jego narastania. W późniejszym etapie ból może rozprzestrzeniać się na brzuch i barki. 

Jak wygląda leczenie wody w płucach?

Aby wykryć wodę w płucach należy wykonać RTG i USG klatki piersiowej. Sposób leczenia wody w płucach zależy od rodzaju płynu, jego ilości oraz przyczyny pojawienia się. Pacjent może zostać poddany zabiegowi odpompowania płynu z płuc. Następnie płyn wysyłany jest do laboratorium w celu ustaleniu składu oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna stosuje się antybiotykoterapię. Gdy przyczyną jest gruźlica stosuje się leczenie przeciwprątkowe. 

Jeśli chcesz wykonać badanie RTG zadzwoń do nas. Badanie jest bezpłatne dla pacjentów naszej przychodni. Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.