Zajady
Zajady nazywane również zapaleniem kącików ust, powstają w wyniku rozwijania się bakterii i grzybów w kącikach ust. Ciepło i wilgoć tam panujące są idealnymi warunkami do rozwoju drobnoustrojów. Niedobory witaminy B2, witaminy C oraz żelaza, powodują pojawienie się niewielkich swędzących i bolesnych pęknięć.
Jakie są przyczyny zajadów?
- Zabiegi dentystyczne i ortodontyczne. Podczas wizyty u stomatologa, przed długi czas mamy otwartą buzię, co powoduje uszkodzenie skóry w kącikach ust oraz rozwój bakterii.
- Nieodpowiednia higiena jamy ustnej np. pozostawianie resztek jedzenia w rogach ust, sprzyja rozwojowi bakterii.
- Terapia izotretynoiną (leki na trądzik takie jak np. Izotek) hamuje ona rozwój komórek łojowych co prowadzi do suchości skóry, pękania warg i powstawania zajadów
- Terapia antybiotykowa powodująca wyjałowienie organizmu. W czasie leczenia antybiotykiem przyjmuj probiotyki.
- Cukrzyca jest jedną z przyczyn powstawania zajadów, dlatego że skóra cukrzyków jest wyjątkowo sucha.
Jak uniknąć zajadów?
Aby uniknąć zajadów zadbaj o dietę bogatą w żelazo, białko i witaminy. Nawilżaj usta, aby nie dopuścić do ich pękania. Powinieneś również powstrzymać się od oblizywania ust, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra ust narażona jest na działanie niskiej temperatury. Powstawaniu zajadów sprzyjają również takie nawyki jak obgryzanie paznokci, wsadzanie do buzi długopisów, czy palców. Zatem aby zminimalizować ryzyko powstawania zajadów, oducz się tych zachowań.
Jakie są objawy zajadów?
Na początku pęka skóra w kącikach ust, tworząc bolesne zmiany. Później niewielkie pęknięcie zamienia się w ranę. W tym momencie należy zastosować leczenie. Jednak, gdy nie będziemy leczyć zajadów, w ich miejscu powstaną strupy i blizny.
Jak leczyć zajady?
Jeśli zajady powstały poprzez infekcję grzybiczą, należy posmarować je maścią przeciwgrzybiczną. Jeżeli powstały w wyniku infekcji bakteryjnej należy je posmarować maścią przeciwbakteryjną np. Tribiotic. W czasie leczenia powstrzymaj się od jedzenia kwaśnych i ostrych potraw, gdyż podrażniają one zajady.
Czym różnią się zajady od opryszczki?
Opryszczka jest stanem zapalnym okolicy warg. Pęcherzyki pojawiają się na granicy skóry i błon śluzowych, często w okolicach środka wargi. Ich przyczyną jest wirus opryszczki typu 1. Natomiast zajady pojawiają się w kącikach ust, a ich przyczyną jest brak higieny jamy ustnej, antybiotykoterapia i niedobór witamin.
Jeśli chcesz umówić się na wizytę do lekarza zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80 (Poradnia Dziecięca) lub 14 688 88 81 (Poradnia Ogólna)
Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru Lekarza, wypełnij ją, a następnie przynieś ją do nas.