Zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia

9 lutego 2020 Bez kategorii 0

Zdrowy tryb życia pozwala zapobiec wielu chorobom takim jak: depresja, stany lękowe czy nowotwory. Zapewni nam dużą ilość energii w ciągu dnia, dobre samopoczucie oraz wydłuży nasze życie. Warto rozważyć wprowadzenie pewnych nawyków zdrowotnych już dzisiaj, nie czekając aż nadejdzie jutro. W tym artykule poznasz 9 zasad zdrowego trybu życia.

Jak prowadzić zdrowy styl życia?

• Zdrowo się odżywiaj

Jedz regularnie co około 4 godziny nie podjadając w międzyczasie. Spożywaj około 5 posiłków dziennie. Jedz mniej a częściej. Ogranicz przy tym czerwone mięso. Nie oznacza to, że musisz całkowicie wykreślić je ze swojej diety, jednak warto je ograniczyć, ponieważ nadmierne spożywanie czerwonego mięsa może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Przy ograniczeniu mięsa czerwonego, warto w jego miejsce wprowadzić ryby (np. okoń, dorsz, szczupak, płotka, karp) , gdyż zawierają one kwasy nasycone oraz nienasycone. Powinieneś również ograniczyć sól.

• Dbaj o odpowiednią masę ciała

Nadwaga lub niedowaga negatywnie wpływają na Twoje zdrowie. Nadwaga powoduje nadciśnienie tętnicze, osłabienie kości i stawów i zwiększa ryzyko chorób serca. A niedowaga może powodować niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, czy osteoporozę. Aby sprawdzić czy Twoja waga jest odpowiednia skorzystaj z Kalkulatora BMI.

• Nie pal papierosów

Koniecznie rzuć palenie. Każdy zapalony papieros to ponad 40 substancji rakotwórczych wchłanianych do organizmu. Jeśli chodzi o E-papierosy również warto ich unikać, gdyż nie zostało udowodnione naukowo, że są one mniej szkodliwe niż tradycyjne. Palenie elektronicznych papierosów zwiększa sztywność aorty. Proces nie zachodzi tak szybko jak w przypadku papierosów tradycyjnych, ale wciąż zachodzi i warto mieć to na uwadze. Sztywność aorty jest ważnym czynnikiem powodującym rozwój chorób serca i układu krwionośnego.

• Unikaj biernego palenia

Bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez kogoś, niesie za sobą takie same skutki jak aktywne palenie. Unikaj przebywania w miejscach gdzie unosi się dym tytoniowy.

• Ogranicz alkohol

Regularne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory krtani, jamy ustnej i przełyku oraz wystąpienia marskości lub stłuszczenia wątroby. Dlatego warto ograniczyć spożywanie alkoholu.

• Zadbaj o ruch

Bardzo ważne jest abyś zadbał o ruch w ciągu dnia. Niekoniecznie musisz biegać czy chodzić na siłownię. Wystarczy pół godziny spaceru w żwawym tempie. Celem tego jest dotlenienie organizmu i wprowadzeniu w ruch mięśni. Oczywiście jeśli chodzisz na siłownię, biegasz czy jeździsz na rowerze to bardzo dobrze. Robisz wtedy coś więcej.

• Dbaj o zdrowie psychiczne

Naucz się radzić sobie ze stresem, nie zamartwiaj się, ponieważ to Ci w niczym nie pomoże. Ustal priorytety w Twoim życiu i pamiętaj o tym, żeby nie brać zbyt wielu rzeczy na swoją głowę. Warto również abyś znalazł czas na odpoczynek i regenerację. Poświęć chwilę swojego czasu znajomym, nie zamykaj się tylko na swoją rodzinę. Pomoże to Twojej psychice.

• Zadbaj o sen

Bardzo ważne jest abyś regularnie się wysypiał. Niedobór snu powoduje problemy z koncentracją, rozdrażnienie i obniżenie nastroju. O tym jak spać aby się wyspać napisaliśmy osobny artykuł. Przeczytaj go, a dowiesz się wszystkiego czego potrzebujesz na temat snu.

• Regularnie badaj się

Raz w roku wykonaj badanie krwi, moczu oraz morfologię. Sprawdź również poziom glukozy. Regularnie mierz ciśnienie krwi. Skorzystaj z bezpłatnych badań przesiewowych w ramach NFZ.
Jeśli chcesz umówić się na wizytę u lekarza zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.