Zaćma

Zaćma

10 lipca 2022 Bez kategorii 0

Zaćma to choroba polegająca na postępującym zmętnieniu oka. Wraz z wiekiem soczewka traci traci swoją przezierność i staje się zmętniona. Objawia się to obniżeniem ostrości wzroku, co przypomina widzenie przez brudne okulary. Zaćma w większości przypadków jest wynikiem starzenia się organizmu, dotyka głównie ludzi po 60 roku życia. Objawy zaćmy u każdego chorego wyglądają trochę inaczej, bowiem może ona obejmować obie soczewki lub jedną. Czas rozwoju choroby jest inny u każdego pacjenta, może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zaćma w przeciwieństwie do jaskry jest chorobą uleczalną. W tym artykule dowiesz się, jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia zaćmy. 

Jakie są przyczyny zaćmy?

Soczewka oka u młodego człowieka jest elastyczna i przezroczysta. Wtedy widzi wszystko przejrzyście zarówno blisko, jak i daleko. Z wiekiem soczewka traci elastyczność, co objawia się pogorszeniem wzroku. Wtedy z pomocą przychodzą okulary lub soczewki kontaktowe. Najczęściej występującą odmianą tej choroby jest zaćma starcza, która pojawia się najczęściej u ludzi po 60 roku życia. Przyczyną zaćmy mogą być również: urazy i stany zapalne oka, praca w szkodliwych warunkach, kontakt oczu z chemikaliami, i przyjmowanie niektórych leków.

Grupa ryzyka zachorowania na zaćmę:

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby chorujące na: cukrzycę, zespół downa, chorobę Fabry’ego, atopowe zapalenie skóry, choroby metaboliczne, nadciśnienie tętnicze, zespół Rothmunda, Lowe’a i Warnera. Nie bez znaczenia pozostaje zażywanie leków sterydowych, otyłość, nadmierna ekspozycja na promienie UV i wady wzroku zwiększające ryzyko wystąpienia zaćmy. 

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma to podstępna choroba, która początkowo nie daje zauważalnych objawów. Chory nie odczuwa bólu ani pieczenia oka. Pojawiające się symptomy często są bagatelizowane, ponieważ przypominają przemęczenie oczu. Zaćma w późniejszym etapie objawia się: wzrastającą krótkowzrocznością, zaburzeniem widzenia kolorów, pogorszeniem ostrości widzenia i problemami z oceną odległości. Chory ma również problem z dobraniem odpowiednich okularów.  

Jak wygląda leczenie zaćmy? 

Zaćmę leczy się poprzez operację zewnątrztorebkową. Polega ona na pozostawieniu starej torebki oka i włożeniu sztucznej soczewki. Organizm szybko przystosowuje się do nowej soczewki i wzrok wraca do normy. Pacjent po operacji zaćmy potrzebuje jednej pary okularów do widzenia na odległość lub czytania, chyba że zostanie zastosowana soczewka akomodacyjna, wtedy dobór okularów nie jest konieczny. 

Czy można zapobiec zaćmie?

Nie można całkowicie zapobiec zaćmie, ponieważ jest ona związana z procesami starzenia się organizmu. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby poprzez:

  • Regularne wizyty u okulisty
  • Ochronę oczu przed urazami mechanicznymi
  • Nie nadużywanie alkoholu
  • Rzucenie palenia papierosów 
  • Ochronę oczu przed promieniami UV
  • Profilaktykę cukrzycy 

Czym różni się zaćma od jaskry?

Zaćma i jaskra to całkowicie różne choroby. Główną różnicą jest to, że postęp zaćmy można odwrócić, a nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Łączy te 2 choroby jedynie to, że dotyczą oczu. 

Zaćma – to zmętnienie soczewki oka, powodujące zaburzenia ostrości widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych. Można ją wyleczyć poprzez zabieg operacyjny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawienie sztucznej. Ważne, aby podjąć leczenie odpowiednio wcześnie, ponieważ obie te choroby mogą doprowadzić do utraty wzroku.

Jaskra – prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego poprzez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Często nie daje objawów, poza stopniową utratą wzroku. Chorują na nią osoby po 40 roku życia. Jaskra jest nieuleczalna, można jedynie spowolnić postęp choroby.

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.