Ugryzienie pająka

Ugryzienie pająka

3 lipca 2022 Bez kategorii 0

Ugryzienie pająka mieszkającego na polskim terenie nie zagraża życiu człowieka. W Polsce żyje ponad 820 gatunków pająków, z czego większość z nich może zaatakować człowieka. Ugryzienie pająka polega na wprowadzeniu jadu wraz z enzymami pod skórę. Najczęściej ukąszenie przez pająki z Polski kończy się opuchlizną, bólem i zaczerwienieniem w miejscu ugryzienia. Czasem mogą pojawić się wymioty, ból głowy, dreszcze i ogólnie rozbicie organizmu. W tym artykule dowiesz się, jak poradzić sobie z ukąszeniem pająka i jak im zapobiegać.  

Które pająki żyjące w Polsce są groźne dla człowieka?

Sidlisz piwniczny – lubi przebywać w piwnicach i jaskiniach. Jego ugryzienie powoduje bolesne i jednocześnie swędzące zaczerwienienie.

Kolczak zbrojny – po jego ukąszeniu pojawiają się: ból, osłabienie organizmu, dreszcze i stan zapalny, które utrzymują się do 2 tygodni. Warto wiedzieć, że jego jad jest śmiertelny dla owadów.

Krzyżak ogrodowy – przebywa w parkach, lasach i na łąkach. Jego ugryzienie przypomina komara z nieco większą opuchlizną.

Tygrzyk paskowany – przebywa w na łąkach, krzewach, zbiornikach wodnych i w ogrodach. Jego ugryzienie powoduje opuchliznę, zaczerwienienie i świąd. Objawy są podobne, jak te przy ugryzieniu przez osę.

Sieciarz jaskiniowy – jest to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Przebywa w studzienkach kanalizacyjnych, piwnicach i wylotach tuneli kolejowych. Ugryzienie sieciarza jaskiniowego jest porównywalne z ugryzieniem szerszenia. Pojawia się ból i opuchlizna, które są bardziej dokuczliwe niż w przypadku pozostałych pająków. 

Topik – przebywa głównie w wodzie a oddycha powietrzem. Jest to możliwe dzięki wciągnięciu pajęczyny pod wodę wraz z bańką powietrza. Po ugryzieniu przez topika pojawia się ból, zaczerwienienie, opuchlizna i świąd w miejscu ugryzienia. 

Kątnik domowy – to pająk, którego można spotkać zdecydowanie najczęściej. Ugryzienie przez kątnika przypomina ukąszenie komara, zatem nie zagraża w żadnym stopniu zdrowiu człowieka. Część kątników ma zbyt słabe szczękoczułki by przegryźć ludzką skórę.  

Pustelnik brunatny – Bardzo trudno spotkać go w Polsce, jednak w 2019 roku było o nim głośno, ponieważ miał miejsce przypadek, w którym ugryzł on kobietę podczas kupowania bananów (więcej informacji znajdziesz tutaj). Pająk zamieszkuje głównie teren Stanów Zjednoczonych, posiada cytotoksyczny jad, który powoduje obumarcie tkanek. Pająk po ugryzieniu pozostawia otwartą ranę, która jest trudna w gojeniu. Nie jest to pająk powszechnie spotykany w Polsce.

Jakie są objawy ugryzienia pająka?

Ugryzienie przez pająka przebywającego w Polsce nie powinno być powodem do strachu i paniki. Ukąszenie pająka najczęściej można rozpoznać po dwóch małych kropkach obok siebie, które są śladem po szczękoczułkach. Jednak nie zawsze ten objaw występuje, ponieważ niektóre pająki takie, jak np. kątnik domowy mają je zbyt słabe, aby przegryźć ludzką skórę. W miejscu ugryzienia pojawiają się najczęściej: obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie. 

Leczenie ugryzienia pająka z Polski

Gdy ugryzie cię pająk zamieszkaujący polskie tereny to pozostawi po sobie niegroźną dla zdrowia ranę. Należy ją zdezynfekować i zastosować żel chłodzący w celu zmniejszenia obrzęku. Jeśli objawy nie będą ustępować należy zgłosić się do lekarza. 

Leczenie ugryzienia pająka egzotycznego

Problem pojawia się w momencie ukąszenia przez pająka egzotycznego, co ma miejsce najczęściej podczas wakacji w tropikach. Po ukąszeniu takiego pająka najczęściej pojawią się objawy, takie jak: ból brzucha, wymioty, duży obrzęk i gorączka. Leczenie polega na podaniu odpowiedniej surowicy lub antytoksyny w celu zneutralizowania jadu pająka. Jeśli nie wiesz, jaki pająk cię ugryzł lekarze nie będą w stanie podać odpowiedniej surowicy. Zaleca się złapanie pająka, który ugryzł pacjenta w celu zidentyfikowania gatunku pajęczaka. Czasem może być to trudne dlatego warto chociaż zrobić mu zdjęcie.

Jak uniknąć ugryzienia przez pająka?

Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez pająka należy unikać miejsc, w których lubią one przebywać (piwnice, zarośla, lasy itd.). Gdy nocujesz w hotelu koniecznie sprawdź czy w pościeli nie ma pająków lub innych insektów. Przed założeniem butów warto pochylić je cholewką do dołu, ponieważ czasami pająki wchodzą do buta i przebywają w nim. Jeśli wybierasz się na wycieczkę po lesie zadbaj o odpowiednią odzież, zakrywającą skórę.

Jeśli opuchlizna objawy ukąszenia pająka nie ustępują zadzwoń do nas i umów się na wizytę u lekarza.