Ciągłe zmęczenie

Ciągłe zmęczenie

17 lipca 2022 Bez kategorii 0

Ciągłe zmęczenie to zaburzenie objawiające się długotrwałym poczuciem wyczerpania i przemęczenia. Utrudnia ono codzienne funkcjonowanie i często jest objawem zespołu chronicznego zmęczenia. Przyczyną tego zjawiska są min: nadmierny stres, nadmiar kofeiny i anemia. Warto wiedzieć, że krótkotrwałe zmęczenie nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak jest ono ciągłe wtedy wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. W celu zapobiegania przewlekłemu zmęczeniu warto zadbać o odpowiedni sen, regenerację, zdrową dietę i zmniejszenie ilości spożywanej kofeiny. W tym artykule poznasz przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania przewlekłemu zmęczeniu. 

Jakie są przyczyny ciągłego zmęczenia?

Kofeina – spożywanie nadmiernej ilości kofeiny w ciągu dnia powoduje jej odwrotne działanie. Jedna lub dwie kawy dziennie nie wywołują takiego efektu, jednak spożywanie więcej niż 2 kaw w ciągu doby może prowadzić do uczucia ciągłego zmęczenia. Dotyczy to również napojów energetyzujących i nadmiaru ich spożycia. 

Stres – nadmierny stres przyczynia się do wystąpienia zjawiska chronicznego zmęczenia, ponieważ w stresujących sytuacjach wydzielany jest kortyzol. Hormon ten w nadmiernych ilościach powoduje objawy wyczerpania i przemęczenia. Szczególnie dotyczy to osób mających stresujący zawód (strażacy, policjanci, żołnierze, lekarze), bowiem w tych grupach zawodowych ryzyko zachorowania jest większe. 

Bezdech senny – to zaburzenie polegające na zatrzymaniu oddychania podczas snu na 5-20 sekund. Cierpiący na bezdech senny często kładą się spać zmęczeni i wstają również zmęczeni. Po epizodzie bezdechu chory budzi się zaczerpując dużą ilość powietrza naraz. Jedną z przyczyn bezdechu sennego jest chrapanie, o którym więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wirus HCV – Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C objawia się min. poprzez ciągłe zmęczenie wynikające z nieznanych przyczyn. Do zakażenia dochodzi podczas kontakt z krwią lub innymi wydzielinami osoby chorej.

Anemia  – częstym jej objawem jest właśnie ciągłe zmęczenie wynikające z tego, że czerwone krwinki nie mogą przenosić tlenu po organizmie, co prowadzi do niedotlenienia. 

Niedoczynność tarczycy – w momencie, gdy tarczyca zostaje uszkodzona organizmowi brakuje hormonów pozwalających na normalne funkcjonowanie organizmu. Wtedy pojawiają się objawy takie, jak brak energii i ciągłe zmęczenie.

Nieprawidłowa dieta – spożywanie zbyt obfitych i ciężkostrawnych posiłków jest jedną z przyczyn przewlekłego zmęczenia. Stosowanie rygorystycznych diet ze zbyt dużym deficytem kalorycznym prowadzi do niedożywienia i niedoboru witamin które objawiają się sennością i brakiem chęci do działania.  

Jakie są objawy ciągłego zmęczenia? 

Ciągłe zmęczenie nazywane również chronicznym zmęczeniem jest dolegliwością często występującą u ludzi w wieku między 25 a 50 rokiem życia. Wynika to z tego, że ludzie w tej grupie wiekowej są najbardziej aktywni i przeciążeni. Chroniczne zmęczenie objawia się uczuciem ciągłego zmęczenia, które nie ustępuje pomimo snu i wypoczynku. Chory cały czas czuje się śpiący, nie może się skoncentrować, co wpływa na każdy obszar jego życia. Poza przemęczeniem występują objawy takie, jak: ból gardła, głowy, stawów, mięśni i powiększone węzły chłonne. 

Jak leczyć ciągłe zmęczenie?

Nie istnieje lek na chroniczne zmęczenie. Proces leczenia polega na zmianie trybu życia, poprawie jakości snu, zredukowaniu poziomu stresu i zastosowaniu zdrowej, i zbilansowanej diety. Jeśli przyczyną jest bezdech senny rozwiązaniem jest operacja przegrody nosowej. W przypadku, gdy przyczyną nie jest tryb życia należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę stanu ciągłego przemęczenia i wdroży odpowiednie leczenie. 

Profilaktyka przewlekłego zmęczenia:

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przewlekłego zmęczenia należy zadbać o zdrowy sen i regenerację. Postaraj się wygospodarować 7-8 godzin na sen, który nie będzie przerywany przez bodźce. Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietą bogatą w witaminy, i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spróbuj zredukować ilość stresu w ciągu dnia, postaraj się aby drobne sprawy nie powodowały u ciebie frustracji. Warto również znaleźć chwilę na regularną aktywność fizyczną w postaci treningów, biegania lub spaceru. Możesz również zastosować suplementy diety zawierające elektrolity takie, jak np. Oryal.

Jeśli chcesz umówić się na badania zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81.