Wymioty u dziecka
Wymioty u dzieci to bardzo uciążliwa dolegliwość, która często jest objawem zatrucia pokarmowego. Jeśli występuje to jednorazowo oznacza to, że maluszek się czymś zatruł lub zjadł za dużo.
Przyczyną wymiotów u dziecka mogą być:
-
Infekcja wirusowa lub bakteryjna
-
Połknięcie toksycznej substancji
-
Refluks żołądkowo-przełykowy
Co zrobić gdy dziecko wymiotuje?
Połóż dziecko do łóżka na prawym boku i regularnie podawaj płyny letnie i niegazowane w małych ilościach. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie możemy dopuścić do odwodnienia się dziecka. Nie należy słuchać mitu, który panuje wśród niektórych rodziców, że jeśli nie będziemy nic dziecku podawać to dziecko przestanie wymiotować, bo nie będzie miało czym. Jest to nieprawda, a stosowanie się do tego typu porad pogorszy stan zdrowia dziecka. Nie powinno się podawać dziecku jedzenia przez co najmniej 6 godzin. Powinno się podawać dziecku elektrolity, których poziom spada wraz z każdymi wymiotami. Warto notować ile razy dziecko zwymiotowało, ile wypiło i ile razy oddawało mocz. Pomoże to zorientować się ,czy wymioty ustępują i obserwować pojawiające się zmiany. Powinieneś również podać krople przeciwwymiotne np. Anaketon lub Locomotive.
Postaraj się aby dziecko wypłukało buzię przegotowaną wodą po każdym zwymiotowaniu. Kwas żołądkowy i ślina źle wpływa na szkliwo.
Jeśli wymioty utrzymują się dłużej niż 12 godzin lub zauważysz obecność krwi w wymiotach lub typowe objawy dla odwodnienia (mniejsza częstotliwość oddawania moczu, wysuszone usta, ciemnożółty mocz) skontaktuj się z nami w celu umówienia się na wizytę u lekarza pediatry dzwoniąc pod numer 14 688 88 80. Jeśli nie jesteś jeszcze pacjentem naszej przychodni, zachęcamy do pobrania Deklaracji Wyboru Lekarza i przyniesienia jej do nas. Można ją również wypełnić na miejscu.