Użądlenie pszczoły lub osy

Użądlenie pszczoły lub osy

20 października 2019 Bez kategorii 0

Użądlenie osy lub pszczoły zazwyczaj powoduje zaczerwienienie, pieczenie lub ból. Użądlenie jest bardzo niebezpieczne gdy owad użądli nas w okolice ust, języka, podniebienia, okolice szyi lub wewnętrznej części policzków albo gdy jesteśmy uczuleni na jad. Istotną informacją jest, że pszczoła żądli tylko raz, natomiast osa, szerszeń i trzmiel mogą żądlić kilkukrotnie, dlatego, musimy się liczyć z kolejnymi atakami.

PAMIĘTAJ!

Owady, które żądlą, częściej lecą w stronę ciemnych kolorów. Dlatego jeśli idziesz na dłuższy spacer lub wycieczkę załóż ubranie o jasnych kolorach. Nie używaj silnie pachnących perfum, gdyż to przyciąga owady.

WAŻNE!

Zabicie jednej osy na otwartej przestrzeni powoduje rozerwanie woreczka jadowego, który uwalnia substancję chemiczną, której zapach prowokuje resztę os z gniazda do ataku.

Różnice między jadem pszczoły a jadem osy:

• Jad pszczeli zawiera Melitynę, Dopaminę i Histaminę. Melityna odpowiada za podrażnienie w miejscu ukąszenia. Dopamina za przyspieszone bicie serca. Histamina za spadek ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli i duszność. Pszczoła wstrzykuje więcej jadu ponieważ żądli tylko raz.

• Jad osy jest bardziej złożony, a w jego skład wchodzą antygeny takie jak fosfolipazy, antygen 5 czy hialuronidaza. Osa wstrzykuje mniej jadu niż pszczoła, ponieważ może żądlić kilka razy.

W obu przypadkach ból i nasze poirytowanie będzie podobne.

Co zrobić gdy użądli Cię pszczoła lub osa?

Jeśli użądliła Cię pszczoła to na początku jak najszybciej usuń żądło owada nie chwytając go palcami, tylko podważając końcówką szpilki. W ten sposób zapobiegniesz przedostaniu się resztek jadu do organizmu. Ranę należy przemyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować Octeniseptem lub wodą utlenioną. Następnie w miejsce użądlenia należy przyłożyć kostkę lodu lub zimny okład z sody oczyszczonej. Powinieneś posmarować miejsce użądlenia maścią np. Fenistil lub Hydrocortisonum, pomoże to zmniejszyć obrzęk.

Jeśli odczuwasz zawroty głowy, duszności lub opuchlizna powiększa się zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80, aby umówić się na wizytę u lekarza.
Jeśli nie jesteś jeszcze naszym pacjentem, pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.