Ukąszenie Komara

Ukąszenie Komara

27 października 2019 Bez kategorii 0

Komary bez problemu wyczuwają ciepło, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. To dlatego tak szybko do nas przylatują. Ukąszenie komara wywołuje czerwony, swędzący bąbel, który jest bardzo irytujący, ponieważ cały czas mamy ochotę się podrapać. W tym artykule dowiesz się dlaczego komary kąsają, jak unikać komarów, dlaczego ukąszenie komara swędzi i poznasz kilka sposobów na ugryzienia komara.

Dlaczego komary kąsają?

Owady te są najbardziej aktywne wcześnie rano, wieczorem i w nocy. Warto wiedzieć, że kąsają tylko samice komarów, które potrzebują krwi, aby mieć pożywienie dla rozwijających się jaj.

Jak uniknąć ukąszenia komara?

Największym problemem jest wyjście na zewnątrz. Ponieważ w tym momencie zostają Ci jedynie spraye i olejki, które raz działają a raz nie. W domu jest trochę lepiej, ponieważ możesz otoczyć się roślinami, które wydzielają olejki eteryczne, których komary nie lubią np. pelargonie, bazylia, mięta, lawenda i kocimiętka. Można również posłużyć się urządzeniami elektrycznymi wkładanymi do kontaktu, lub zainstalować w oknach moskitiery, które wydają się najskuteczniejszym rozwiązaniem.

Dlaczego ukąszenie komara swędzi?

W momencie ukąszenia owada, do skóry dostaje się ślina komara, która rozrzedza krew żywiciela, aby ułatwić jej wyssanie. Zawarte w ślinie enzymy takie jak np. histamina wywołują uczulenie. Sprawia to, że po kilku godzinach w miejscu ukąszenia pojawia się swędzący i irytujący bąbel, który utrzymuje się przez kilka następnych dni. Zmiany skórne wywołane przez ugryzienie komara są niegroźne dla zdrowia i ustępują samoistnie.

Kilka sposobów na ukąszenia komara:

Najważniejsze jest abyś nie drapał miejsca ukąszenia, bo zwiększy to obrzęk, który będzie swędział jeszcze bardziej. Umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem i zdezynfekuj je, aby nie doprowadzić do zakażenia. Warto przyłożyć zimny okład lub kostkę lodu w miejsce ukąszenia. Posmaruj miejsce ukąszenia maścią łagodzącą obrzęk i swędzenie.

Polecane maści:

Jeśli odczyn jest bolesny, gorący, lub ma powyżej 2 centymetrów, albo jest ich dużo koniecznie zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80 lub
14 688 88 81. Aby zostać naszym pacjentem pobierz deklarację wyboru lekarza, wypełnij ją i przynieś do nas.