Brak apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka

3 listopada 2019 Bez kategorii 0

Często rodzice się martwią tym, że dzieci odmawiają przyjmowania pokarmów. Rodzice długo przygotowują jedzenie, po czym dowiadują się od swojego dziecka, że i tak tego nie zje. Niektóre dzieci są w stanie zjeść „wszystko” a inne nie chcą nic jeść. Zatem co zrobić w przypadku braku apetytu u dziecka?

Co zrobić by niejadek zjadł obiadek?

Na początku zastanów się czemu uznałeś swoje dziecko za niejadka. Czy czasem nie patrzysz na odżywianie swojego dziecka przez pryzmat siebie. Może dziecko je tyle ile powinno, a że waży raptem 20-40 kilogramów to je odpowiednio mniej niż Ty. A Tobie się wydaje, że je za mało, bo jesz więcej niż ono.  Jeśli dziecko je mniej niż jego rówieśnicy, ale dobrze się rozwija, nie ma anemii, a jego waga mieści się w normie to nie ma powodów do zmartwień.

Kilka sposobów na brak apetytu:

  • Nie karm dziecka na siłę. Wpychanie dziecku jedzenia nic nie da.
  • Nie ustępuj gdy dziecko zamiast obiadu chce zjeść batonika, kanapkę z dżemem lub chrupki. W ten sposób wprowadzisz dziecku złe nawyki żywieniowe, a ponadto nauczysz je, że łatwo ustępujesz.
  • Nie podawaj dziecku przekąsek przed jedzeniem.
  • Nie podawaj dziecku słodkich napojów, ponieważ obniżają apetyt. Cukier zawarty w tych napojach powoduje uczucie sytości.
  • Nie nawadniaj dziecka przed i w trakcie jedzenia, ponieważ żołądek dziecka szybko się zapełni. Przez to dziecko zje dużo mniej.
  • Daj dziecku wybór, zapytaj co woli zjeść dając mu 2-3 propozycje do wyboru. Jeśli dziecko samo zdecyduje co chce jeść, to mała szansa że się z tego wycofa.
  • Gotuj potrawę wspólnie z dzieckiem. Gdy dziecko zaangażuje się w robienie sobie posiłku, chętniej go zje.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną dziecka.
  • Dopilnuj aby dziecko miało przyjemne skojarzenia z jedzeniem.

Warto pamiętać, że przejściowy brak apetytu nie stanowi problemu. Dopiero gdy brak apetytu trwa co najmniej tydzień, warto zastanowić się gdzie leży problem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80.

Aby zostać naszym pacjentem pobierz Deklarację Wyboru Lekarza, wypełnij i przynieś ją do nas.
Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku, gdzie codziennie publikujemy przydatne informacje.