Ukąszenie Meszki

Ukąszenie Meszki

26 czerwca 2022 Bez kategorii 0

Meszki to małe owady o krępej i garbatej budowie, które zasiedlają wilgotne tereny. W Polsce żyje kilkadziesiąt gatunków meszek, które rozmnażają się w szybkim tempie, przez co jest ich coraz więcej. Żywią się one szczątkami zwierząt i roślin. Pomimo, że składają jaja głównie w okolicach jezior i rzek, spotkać można je również w mieście. Ukąszenie meszki jest znacznie bardziej nieprzyjemne niż ukąszenie komara, ponieważ towarzyszy mu większy obrzęk i silniejszy świąd. Wynika to z tego, że ślina meszek zawiera więcej substancji, które uczulających człowieka. W tym artykule dowiesz się dlaczego meszki gryzą człowieka i poznasz sposoby ich zwalczania. 

Dlaczego meszki kąsają człowieka? 

Meszki podobnie, jak komary wykrywają człowieka dzięki temu, że wydycha dwutlenkowi węgla. Podobne również do komarów jest to, że kąsają tylko samice, ponieważ białko zawarte w krwi ssaków jest im potrzebne do złożenia jaj. Niestety meszki atakują grupami, przez co nietrudno o wiele ukąszeń w ciągu jednej chwili. Ugryzienie meszki polega na rozcięciu skóry i zaczepieniu się w niej włoskami w kształcie małych haczyków. Następnie meszka wysysa krew rozrzedzając ją enzymami zawartymi w ślinie.  

Jakie są objawy ukąszenia meszki?

Ukąszenie meszki objawia się min. bólem, opuchlizną. zaczerwienieniem i swędzeniem miejsca, w którym meszka rozerwała skórę. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni. Warto wiedzieć, że u osób uczulonych na meszki mogą wystąpić objawy, takie jak: nudności, gorączka, ból głowy i stawów. Objawy te mogą pojawić się również u dzieci. Z racji, że meszki atakują grupami może pojawić się kilka ukąszeń, przez co objawy nasilą się. 

Czym różni się ukąszenie meszki od ukąszenia komara? 

Ukąszenie meszki jest bardziej uciążliwe niż ukąszenie komara, ponieważ ich ślina jest bardziej toksyczna, przez co powoduje większe uczulenie. Na środku miejsca ukąszenia można zauważyć krwawą kropkę, która jest efektem rozerwania kawałka skóry przez meszkę. Miejsce wokół ugryzienia może być cieplejsze, a oprócz bólu pojawia się intensywny świąd. Jest on znacznie silniejszy niż w przypadku komara. Nie należy drapać miejsca ukąszenia, ponieważ przez to może wdać się zakażenie. 

Jak zapobiegać ukąszeniom meszki? 

W zapobieganiu ukąszeniom przydatne okażą się moskitiery i siatki zapobiegające wlatywaniu owadów. Warto je zamontować, ponieważ meszki mają klaustrofobię i stają się agresywne w zamkniętych pomieszczeniach. Koniecznie zainstaluj moskitierę w wózku dziecka, ponieważ pokąsanie przez meszki może się dla niego źle skończyć. Ubranie się w odzież termoaktywną z długim rękawem po części rozwiązuje problem, jednak w upalne dni nie zdaje egzaminu. Warto ubrać się w odzież zakrywającą ciało podczas wycieczek w okolice mokrych terenów. Pomocne może okazać się zastosowanie repelentów na owady, jednak nie wszystkie działają na meszki.  

Czy meszki przenoszą choroby? 

Meszki, które można spotkać w Polsce w przeciwieństwie do kleszczy i komarów nie przenoszą chorób.  

Sposoby na ukąszenie meszki

Ukąszenie meszki wywołuje nieprzyjemny świąd, przez co odruchową reakcją jest drapanie swędzącego miejsca. Jednak zamiast drapać lepiej posmarować je maściami takimi, jak np.: Hydrocortisonum, Hydrocort lub Fenistil żel dostępnymi bez recepty. Jeśli to nie pomoże warto sięgnąć po Dexapolcort aerozol lub Dexapolcort N dostępne na receptę.

Można również zastosować naturalne metody, takie jak: okłady z cebuli, olejek lawendowy, okłady z ziół lub plastrów ananasa. Wapno rozpuszczone w wodzie okaże się pomocne, ponieważ niweluje objawy alergiczne. 

Jeśli żaden z powyższych sposobów na ukąszenie meszki nie zadziała zadzwoń do nas i umów się na wizytę u lekarza.