Świnka (choroba)

Świnka (choroba)

31 maja 2020 Bez kategorii 0

Nagminne zapalenie ślinianek przyusznych (świnka) to choroba zakaźna dotykająca najczęściej dzieci w wieku od 4 do 10 roku życia. Przyczyną świnki jest zakażenie wirusem świnki, który roznosi się drogą kropelkową. Zarażamy się poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub przedmiotami, których używa. Wirus najpierw atakuje drogi oddechowe, ślinianki, a czasami trzustkę i układ nerwowy.

Jakie są objawy świnki?

Pierwsze dni choroby przypominają wirusa grypy. Pojawia się gorączka około 38 stopni Celsjusza, brak apetytu i złe samopoczucie. Następnie gorączka wzrasta powyżej 38 stopni Celsjusza i następuje obrzęk ślinianek przyusznych po jednej lub obu stronach twarzy. Obrzękowi towarzyszy intensywny ból w okolicy żuchwy. Do tego dochodzi ból uszu, trudności przy otwieraniu ust i suchość w jamie ustnej.

Co zrobić gdy dziecko zachoruje na świnkę?

Gdy dziecko zachoruje na świnkę należy udać się do pediatry, który postawi diagnozę i znajdzie przyczynę choroby. W większości przypadków świnka przebiega łagodnie, czasami mogą wystąpić powikłania takie jak np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Poza konsultacją z lekarzem i stosowaniem się do jego zaleceń pamiętaj o ograniczeniu kontaktu dziecka z innymi ludźmi.

Powikłania przy śwince

Najbardziej narażone na powikłania są osoby w wieku młodzieńczym. To właśnie w tej grupie wiekowej mogą wystąpić najgroźniejsze powikłania takie jak zapalenie jąder, jajników, nerek, trzustki, czy spojówek.

Jak uchronić się przed zarażeniem się świnką?

Istnieje szczepionka przeciwko śwince, która jest połączona z odrą i różyczką. Dzięki jednemu ukłuciu dziecko będzie odporne na całe życie. Warto nadmienić, że szczepionka przeciw odrze, różyczce i śwince nie wywołuje autyzmu ani zapalnej choroby jelit.

Innym sposobem uodpornienia się na wirus świnki jest przechorowanie jej. Po przechorowaniu uodparniamy się na nią na całe życie, ponieważ wirus świnki nie mutuje. Jednak zamiast cierpieć i przechorować świnkę, lepiej zaszczepić się.

Jeśli chcesz umówić się na szczepienie przeciwko odrze, różyczce i śwince zadzwoń do nas.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, wydrukuj ją, a następnie przynieś ją do nas.
Deklarację możesz pobrać tutaj, lub wypełnić ją w przychodni na miejscu.