Odra (choroba)

Odra (choroba)

24 maja 2020 Bez kategorii 0

Odra to choroba zakaźna występująca głównie w wieku dziecięcym. Powoduje ją wirus odry  przenoszący się drogą kropelkową podczas kontaktu z chorym. Zachorowania obserwujemy głównie zimą i wczesną wiosną. Przechorowanie odry w wieku dziecięcym uodparnia nas na całe życie, ponieważ wirus nie mutuje.

Jak dochodzi do zakażenia odrą?

Odra roznosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z nosicielem wirusa lub z rzeczami, których dotykał chory (co jest mało prawdopodobne)

Jak objawia się odra?

Odra przebiega w czterech fazach:

  1. Faza wylęgania odry – w tej fazie mogą wystąpić objawy w postaci złego samopoczucia.
  2. Faza nieżytowa – w tej fazie pojawiają się pierwsze objawy takie, jak: katar, zapalenie spojówek, gorączka, zapalenie gardła i kaszel. Pojawiają się również białe plamki w jamie ustnej.
  3. Faza wysypkowa – w tej fazie pojawia się wysypka obejmująca całe ciało chorego, najpierw twarz, później tułów, plecy i kończyny. Do tego występuje wysoka gorączka około 40 stopni Celsjusza. U dzieci często pojawia się senność, duszność i przyspieszenie tętna.
  4. Faza zdrowienia – w tej fazie wysypka powoli zaczyna mijać w takiej kolejności w jakiej się pojawiała. Ustępuje kaszel, a temperatura ciała wraca do normy.

Jak wygląda leczenie odry?

Leczenie odry polega na leczeniu objawowym, ponieważ nie istnieje lek na odrę. Chory powinien przyjmować dużą ilość płynów i odpoczywać. Podaje się mu leki przeciwgorączkowe np. Paracetamol. Ważne aby lek nie zawierał Aspiryny, gdyż może to spowodować powikłania!

Powikłania odry

Powikłania po odrze najczęściej dotyczą dzieci. Może wystąpić zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, czy zapalenie rdzenia kręgowego.

Szczepionka przeciw odrze

Dziecko po pierwszym roku życia powinno zostać zaszczepione przeciw odrze. Szczepionka przeciw odrze jest połączona ze szczepionką przeciw różyczce i śwince. Pamiętaj, że nie należy podawać szczepionki dzieciom, które mają mniej niż roczek. W późniejszym etapie życia należy postępować zgodnie z kalendarzem szczepień.

Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciw odrze zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 80.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.