Różyczka

Różyczka

7 czerwca 2020 Bez kategorii 0

Różyczka to choroba zakaźna wywoływana przez wirus różyczki. Małe dzieci przechodzą ją stosunkowo łagodnie. U starszych dzieci i dorosłych przebieg różyczki może być cięższy, z możliwością wystąpienia powikłań. Różyczka jest poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, ze względu na ryzyko zakażenia płodu.

Jak przebiega zakażenie różyczką?

Wirus różyczki roznosi się droga kropelkową. Możemy zarazić się nim poprzez kontakt z wydzielinami chorego (ślina, mocz, krew). W największej grupie ryzyka zarażenia różyczką są dzieci w wieku 5-10 lat, jednak w tym wieku choroba przebiega łagodnie, bez powikłań.

Jakie są objawy różyczki?

Początkowymi objawami różyczki są między innymi bóle głowy, gardła, czy zapalenie spojówek, dlatego łatwo na początku pomylić różyczkę z grypą. Później pojawia się wysypka o charakterze grudek na całym ciele, która jest bardzo swędząca. Powiększają się węzły chłonne w okolicach uszu i szyi. Wysypka nie pojawia się u wszystkich pacjentów, można przechorować różyczkę bez wysypki. Jeśli wysypka wystąpi to nie należy wpadać w panikę, ponieważ ona po kilku dniach zniknie.

Jak postępować w przypadku zakażenia?

Jeśli wystąpiły objawy różyczki u osoby dorosłej lub dziecka koniecznie należy zgłosić się do lekarza! Jest to bardzo istotne, ponieważ wraz lekarzem należy ustalić czy chory nie miał kontaktu z kobietą w ciąży. Lekarz ustala również przyczynę wysypki i innych objawów.

Zakażenie płodu różyczką

Różyczka jest bardzo groźną chorobą dla kobiet w ciąży, ponieważ powoduje ona zakażenie płodu. Może spowodować przedwczesny poród, uszkodzić układ nerwowy i zmysły nowonarodzonego dziecka. Śmiertelność płodu zakażonego różyczką, która rozwinęła się w trakcie ciąży sięga 20%.

Leczenie różyczki

Nie istnieje lek przeciw różyczce, dlatego leczenie tej choroby polega na niwelowaniu objawów. Choremu podaje się leki przeciwgorączkowe takie, jak Efferalgan lub Apap. Swędzącą wysypkę można posmarować Fenistilem w żelu. Osoba chora musi pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi osobami aby nie zarażać wirusem.

Powikłania po różyczce

Powikłania po różyczce występują bardzo rzadko. Gdy się pojawią, głównie są to: krwawienia z dziąseł, krwiomocz, zmiany skórne, zapalenie mózgu.

Jak zapobiec zakażeniu różyczką?

Istnieje szczepionka przeciwko różyczce, która jest połączona ze szczepionką przeciw odrze i śwince. Dzięki jednemu ukłuciu dziecko będzie odporne na te trzy choroby.

Innym sposobem jest przechorowanie różyczki. Gdy ją przechorujemy zyskamy odporność na całe życie, ponieważ wirus nie mutuje. Jednak zamiast cierpieć przechorowując różyczkę lepiej zaszczepić się.

Aby umówić się na szczepienie przeciw odrze, różyczce i śwince zadzwoń do nas.