Suchy nos

Suchy nos

18 lipca 2021 Bez kategorii 0

Suchy nos to dolegliwość, z którą boryka się coraz więcej ludzi. Jest to najczęściej rezultat oddychania suchym powietrzem lub wdychaniem dymu. Suche śluzówki nosa nie są groźnym zjawiskiem dla zdrowia, jednak powodują dyskomfort u pacjenta. Często wtedy pojawia się również katar, świąd wewnątrz nosa, a nawet krwotok z nosa. Jeśli zjawisko to występuje jednorazowo, nie ma się czym martwić. Niestety, gdy występuje ono przewlekle może być objawem alergii, zaburzeń hormonalnych, infekcji górnych dróg oddechowych, czy zespołu Sjögrena. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia suchego nosa. 

Jakie są przyczyny suchego nosa? 

Suchy nos może być spowodowany wieloma zjawiskami natury środowiskowej. Zaliczamy do nich między innymi:

Suche powietrze 

Oddychanie suchym powietrzem potęguje zjawisko suchego nosa. Nadmierne wysuszenie powietrza powoduje stosowanie klimatyzacji, wentylatorów oraz ogrzewania. Dlatego podczas korzystania z tych urządzeń zwróć uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Leki

Nadużywanie kropli do nosa , stosowanie leków na nadciśnienie tętnicze lub sterydów używanych w celu leczenia alergii. 

Wysokie zapylenie lub dym

Pył i dym podrażniają śluzówki nosa, co powoduje ich wysuszenie i większą podatność na infekcje. 

Skrajnie wysokie i niskie temperatury

Gdy na dworze jest bardzo zimno lub bardzo gorąco występuje analogiczna sytuacja, jak przy używaniu ogrzewania lub klimatyzacji. Wdychanie suchego powietrze wysusza śluzówki nosa. Można temu zapobiec dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że zimą woda z organizmu “ucieka” równie szybko, jak latem. 

Jakie są objawy suchego nosa?

Suchy nos poznasz, gdy poczujesz swędzenie, zatkany nos, problemy z oddychaniem i wysuszone naczynia w nosie. Może to doprowadzić do stanu zapalnego zatok i gardła, ponieważ pogorszona zostaje ochrona przed bakteriami i wirusami. Często wyżej wymienione objawy pojawiają się rano lub mogą obudzić Cię w nocy. Powoduje to znaczny dyskomfort, ponieważ budzisz się i nie możesz wciągnąć powietrza nosem. Gdy objawy pojawią się w nocy dodatkowo zaburzą Twoje funkcjonowanie, poprzez niewyspanie następnego dnia. 

Jak wygląda leczenie suchego nosa?

W celu pozbycia się suchego nosa należy zastosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. W ostateczności wystarczy inhalacja samą parą wodną. Można również smarować nos ciekłą parafiną, w celu nawilżenia nosa. Pomocne może okazać się również odpowiednie nawadnianie organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje powietrze, w którym śpisz i przebywasz w ciągu dnia. Jeśli masz problem z suchym nosem warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Aby nawilżyć śluzówki nosa możesz zastosować preparat nawilżający nos np. Ringosol, który możesz kupić w aptece. 

Chcesz zostać pacjentem naszej przychodni? Wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.