7 mitów na temat kleszczy

7 mitów na temat kleszczy

25 lipca 2021 Kleszcze 0

Kleszcze to pajęczaki, które w znaczący sposób potrafią utrudnić życie człowieka. Poprzez swój wysoko rozwinięty aparat gębowy wcinają się w skórę człowieka, tworzą otwór w ukrwionej tkance i wysysają krew. Są mocno przytwierdzone do ciała człowieka, przez co bez odpowiednich przyrządów nie można ich poprawnie usunąć. Kleszcze przenoszą wiele szkodliwych chorób takich, jak borelioza, czy KZM (Kleszczowe Zapalenie Mózgu). Wokół tych pajęczaków wyrosło wiele mitów, które można przeczytać w Internecie. W tym artykule poznasz 7 mitów na temat kleszczy. 

1.Kleszcze atakują tylko latem

Kleszcze atakują praktycznie przez cały rok od wiosny do jesieni, gdy temperatura powietrza wynosi minimum 5 stopni Celsjusza. 

2.Przechorowanie boreliozy daje odporność na całe życie

Niestety tak nie jest. Ten, kto raz przechorował boreliozę może na nią zachorować ponownie.

3.Jaskrawe ubrania odstraszają kleszcze 

W wielu poradnikach o zapobieganiu kleszczom jest napisane o noszeniu jaskrawych ubrań. Jednak nie dlatego, że one odstraszają kleszcze w jakikolwiek sposób. Po prostu łatwiej dostrzec różne robaki na jaskrawych ubraniach niż na ciemnych.

4.Jeśli po usunięciu kleszcza nie pojawi się rumień to wszystko jest w porządku

Przy boreliozie nie musi pojawić się rumień. Można zachorować na tę groźną chorobę i nie zobaczyć charakterystycznego rumienia na swoim ciele. Ponadto rumień wędrujący może pojawić się do 3 tygodni po ukłuciu przez kleszcza. 

5.Kleszcze atakują tylko w lesie

Kleszcze atakują praktycznie wszędzie: w trawie, krzakach, na placu zabaw, parkach, czy ogrodach. 

6.Każdy kleszcz przenosi choroby

Większość kleszczy przenosi choroby, jednak nie wszystkie. Może się zdarzyć, że zostaniesz pokłuta przez kleszcza i nie zachorujesz na żadną z chorób przenoszonych przez te pajęczaki. 

7.Kleszcze spadają z drzew 

Kleszcz nie spadnie na Ciebie. Czyhają bowiem one na różnych obiektach i przyczepią się do Ciebie w momencie, w którym o nie zahaczysz. 

Chcesz zaszczepić się przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu? Zadzwoń do nas i umów się na szczepienie. 

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.