Kamica żółciowa

Kamica żółciowa

19 stycznia 2020 Bez kategorii 0

Kamica żółciowa to choroba charakteryzująca się obecnością kamieni w pęcherzyku żółciowym. Kamienie te składają się z cholesterolu, jonów nieorganicznych oraz białek. U zdrowego człowieka te substancje rozpuszczają się w żółci i przenoszone są do przewodu pokarmowego. Początkowe objawy tej choroby to nietolerancja jajek, mleka, czy czekolady. Najczęściej te objawy ignorujemy i za jakiś czas pojawia się silny i nagły ból, który jest nie do wytrzymania i trzeba wezwać pogotowie.

Jakie są przyczyny kamicy żółciowej?

Często przyczyną kamicy pęcherzyka żółciowego jest nadmiar cholesterolu w organizmie, spowodowany zazwyczaj źle dobraną dietą i niewłaściwym sposobem odżywiania się. Kamica żółciowa jest też powodowana przez stosowanie „diety cud”, po której szybko stracimy masę ciała. Kamica żółciowa tak samo jak kamica nerkowa przez wiele lat może nie dawać o sobie znać. Zorientujemy się, że ją mamy dopiero gdy nastąpi atak. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Jakie są objawy kamicy żółciowej?

W pęcherzyku żółciowym tworzą się kamienie wywołując stan zapalny i hamują przepływ żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia. Jeśli kamień przesunie się i uwolni żółć to ból chwilowo ustąpi. Jednak gdy kamień utknie w pęcherzyku, narasta wtedy poziom żółci i podrażnia błonę śluzową, co wywołuje ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Doznajemy wtedy okropnego bólu i gorączki. Jeśli kamień przesunie się i ból ustąpi nie należy tego lekceważyć. Należy natychmiast udać się do lekarza!

Jak zapobiegać atakowi kamicy żółciowej?

Regularnie wykonuj USG jamy brzusznej, pozwala ono wykryć kamicę pęcherzyka żółciowego. Pozwala również określić wielkość, liczbę i lokalizację kamieni żółciowych. Warto też regularnie wykonywać tomografię komputerową jamy brzusznej. Jeśli odpowiednio wcześnie zdiagnozujemy kamienie, możemy je usunąć zabiegiem chirurgicznym, zanim nastąpi atak.

Jak wygląda leczenie kamicy żółciowej?

Można zażywać leki rozkurczowe, wtedy jeśli kamień jest mały to istnieje szansa, że wyjdzie z kałem. Natomiast gdy kamica występuje przez dłuższy czas, należy skontaktować się z chirurgiem. Zabieg chirurgiczny usunięcia kamieni wraz ze złogami można wykonać metodą tradycyjną lub laparoskopową.

  • Metoda tradycyjna polega na przecięciu powłok brzusznych i usunięciu pęcherzyka razem ze złogami.
  • Metoda laparoskopowa polega na wykonaniu trzech małych nacięć na skórze i wprowadzeniu przez nie do wnętrza jamy brzusznej aparatu i usunięciu pęcherzyka. Ta metoda jest znacznie częściej stosowana, ponieważ pobyt pacjenta w szpitalu przy tego typu zabiegu jest krótszy.

Gdy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu, można wykonać leczenie farmakologiczne. Po zastosowaniu tej kuracji jest ryzyko nawrotu, a sama kuracja trwa co najmniej pół roku. Ponadto ten typ kuracji można stosować, gdy u chorego nie doszło do żadnych powikłań.

Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek niepokojące objawy, zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81, aby umówić się na wizytę kontrolną u naszego chirurga specjalisty. Wykonujemy badanie USG w ramach świadczeń NFZ.

Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.