Pęcherze na stopach

Pęcherze na stopach

1 sierpnia 2021 Bez kategorii 0

Pęcherze na stopach skutecznie utrudniają sprawne poruszanie się. Często dzieje się tak po ubraniu na cały dzień nie rozchodzonych lub źle dobranych butów. Najpierw powstaje otarcie i zaczerwienienie, a później wytwarzany jest płyn surowiczy, z czego powstaje bolesny strupek. Szybko powstaje, ale goi się niestety dosyć długo, przez co jest dokuczliwy. Warto zaznaczyć, że pęcherze na stopach to coś innego niż odciski, które są efektem długotrwałego zaniedbania stóp. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania pęcherzom na stopach. 

Jakie są przyczyny pęcherzy na stopach? 

Najczęstszą przyczyną powstawania pęcherzy na stopach jest tarcie. Bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest niewłaściwie dobrane obuwie, które powoduje ucisk i tarcie skóry. Dzieje się to analogicznie do powstawania pęcherzy na dłoniach podczas korzystania z narzędzi bez użycia rękawic. Inną przyczyną może być oparzenie pierwszego lub drugiego stopnia. Pęcherze na stopach mogą powstać również w wyniku odmrożenia lub problemów zdrowotnych.

Jak wyglądają pęcherze na stopach?

Pęcherze na stopach charakteryzują się oddzieleniem górnej warstwy naskórka od dolnej wskutek czego powstaje szczelina, w której gromadzi się płyn. Ma on właściwości antybakteryjne, chroni skórę i przyspiesza jej regenerację. Jeśli to możliwe nie przekłuwaj pęcherzy, ponieważ nie szkodzą one Twojemu organizmowi. Czasami jednak jest to konieczne, gdy utrudniają one poruszanie się. 

Jak leczyć pęcherze na stopach?

Gdy zauważysz pęcherz na stopie koniecznie nałóż na niego opatrunek, aby szybko zagoił się. Utrzymuj go w czystości i nie przekłuwaj. Jeśli pęcherz pęknie samoistnie, przemyj ranę wodą z szarym mydłem i nałóż plaster, który pomoże chronić ranę przed zabrudzeniem (np. takie). 

Nie ściągaj plastra na noc. Wydawać się może, że dostęp do świeżego powietrza ułatwi gojenie się. Nic bardziej mylnego, ściągając plaster możesz urazić ranę. Lepiej zostaw plaster do momentu, w którym sam zacznie się odklejać. Oznacza to, że pęcherz zagoił się. Jeśli Twój pęcherz ropieje koniecznie skontaktuj się z lekarzem POZ. 

Jak zapobiegać powstawaniu pęcherzy na stopach?

Wybierasz się pobiegać lub planujesz wycieczkę w góry i obawiasz się, że pęcherze na stopach zrujnują Twoje plany? Na szczęście istnieją sposoby zapobiegania. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to dobrać właściwe buty. Jeśli szykujesz się na wypad w góry, weź buty z dobrym podparciem kostki i dobierz odpowiedni rozmiar. Ważne również jest odpowiednie sznurowanie butów, tak aby pięta nie ślizgała się w bucie. Zanim pójdziesz biegać lub wybierzesz się w góry kilka dni wcześniej pochodź po domu w butach, w których zamierzasz biegać lub chodzić po górach. Zadbaj o to, aby skarpety, w których chodzisz były z naturalnych włókien dobrze odprowadzających pot. Jeśli masz nowe buty koniecznie rozchodź je kilka dni wcześniej. 

Chcesz zostać pacjentem naszej przychodni? Wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.