Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego

8 sierpnia 2021 Bez kategorii 0

Barszcz Sosnowskiego to groźna roślina dla zdrowia człowieka. Potocznie nazywana jest “Zemstą Stalina”, ponieważ została sprowadzona do Europy w 19 wieku z byłego ZSRR. Kontakt z tą rośliną powoduje bardzo silne oparzenia drugiego i trzeciego stopnia. Dzieje się tak za sprawą furanokumaryn zawartych w sokach i wydzielinach tego chwasta. Na skutek powiązania się furanokumaryn ze skórą powstaje fotodermatoza, czyli oparzenie. Najniebezpieczniejszy jest fakt, że nie musisz mieć bezpośredniego kontaktu z tą rośliną, aby doznać poparzenia skóry. W tym artykule poznasz szczegółowe informacje na temat barszczu Sosnowskiego i sposoby udzielania pierwszej pomocy po oparzeniu tą rośliną. 

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to ogromny chwast sięgający swoją wysokością nawet do 5 metrów. Należy do grupy selerowatych (do tej grupy należy też marchew i pietruszka). Kwiatostany są barwy białej i ułożone są skrętolegle. Na łodygach i liściach znajdziesz włoski, które produkują toksyczną substancję (furanokumaryn). Barszcz Sosnowskiego występuje w ogrodach, na łąkach, wzdłuż rzek i jezior i w lasach. 

Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego?

Gdy Twoja skóra będzie miała kontakt z furanokumarynami zawartymi w roślinie, na skórze wystąpią się zmiany w postaci bąbli z surowiczym płynem. Wokół bąbli pojawi się zaczerwienienie i obrzęk. W skrajnych przypadkach może dojść do martwicy skóry, która będzie wymagać leczenia przez chirurga. Związki chemiczne zawarte w tym chwaście mogą parować i unosić się w powietrzu, dlatego mogą poparzyć Cię nawet jeśli nie masz bezpośredniego kontaktu z rośliną. Barszcz Sosnowskiego jest bardzo groźny dla dzieci i alergików. 

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego:

Po kontakcie z toksycznymi substancjami wydzielanymi przez barszcz Sosnowskiego umyj skórę chłodną wodą z szarym mydłem. Od momentu kontaktu skóry z furanokumarynem pod żadnym pozorem NIE WOLNO wystawiać jej na słońce przez najbliższe 3 doby. Promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko zaostrzenia stanu zapalnego i powstania blizn. Jeśli pojawi się stan zapalny na Twojej skórze koniecznie skontaktuj się z dermatologiem. Nie zażywaj leków i nie bierz się za leczenie oparzeń barszczu Sosnowskiego na własną rękę. 

Jak zapobiegać oparzeniom przez barszcz Sosnowskiego?

Aby zapobiec przedostaniu się szkodliwych substancji wytwarzanych przez barszcz Sosnowskiego na Twoją skórę unikaj miejsc, w których występuje ta roślina. Pod tym linkiem znajdziesz mapę, na której zaznaczona jest lokalizacja tych roślin. Nie jest to idealny sposób zapobiegania, jednak daje Ci rozeznanie, jakich miejsc unikać planując wycieczkę. Na spacery po lesie i nad jeziorem ubieraj się w odzież syntetyczną zakrywającą jak największą część Twojego ciała. Pamiętaj, że odzież z włókien naturalnych wchłania soki wydzielane przez barszcz Sosnowskiego. Jeśli musisz przebywać w otoczeniu tej rośliny np. z powodu pracy, koniecznie załóż okulary, odzież ochronną i maskę. Po leśnych spacerach wypierz odzież i umyj buty. Pamiętaj, że nasiona barszczu Sosnowskiego mogą przenosić się na ubraniach i butach.

Podejrzewasz oparzenie barszczem Sosnowskiego? Zadzwoń do nas i umów się na konsultację u dermatologa