Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/default-filters.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/default-filters.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/feed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/feed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/embed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/embed.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-post-statuses-controller.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/rest-api/endpoints/class-wp-rest-post-statuses-controller.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/fonts/class-wp-font-face.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/fonts/class-wp-font-face.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/class-wp-script-modules.php on line 1

Warning: Uninitialized string offset 0 in /home/id6921/public_html/wp-includes/class-wp-script-modules.php on line 1
Palenie papierosów – Miejska Przychodnia Lekarska Nr II Tarnów

Palenie papierosów

Palenie papierosów

26 września 2021 Bez kategorii 0

Palenie papierosów jest popularnym i bardzo szkodliwym uzależnieniem. Według raportu GIS do regularnego palenia papierosów przyznaje się co czwarty Polak. Papierosy to jedyny produkt o udowodnionym działaniu rakotwórczym sprzedawany z sklepie. Nałóg ten powoduje ponad 40% przedwczesnych zgonów między 30 a 70 rokiem życia. Uzależnienie od palenia papierosów jest bardzo skomplikowane, ponieważ składa się z połączenia uzależnienia fizycznego z psychicznym. Właśnie dzięki temu 80% palących deklaruje chęć rzucenia tego nałogu i im się to nie udaje. W tym artykule poznasz charakterystykę uzależnienia od palenia papierosów i dowiesz się czemu tak trudno je rzucić. 

Co powoduje uzależnienie od papierosów?

Palenie papierosów prowadzi do uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. Uzależnienie psychiczne powoduje upośledzenie ośrodków nagrody w mózgu (kory przedczołowej, jądra półleżącego i pola brzusznego nakrywki). 

Uzależnienie fizyczne polega na zwiększaniu się poziomu adrenaliny podczas palenia w niecałe 7 sekund od zaciągnięcia się i utrzymuje się około 2 godziny. Po tym czasie organizm domaga się następnej porcji nikotyny. W miarę rozwoju uzależnienia organizm potrzebuje coraz większych porcji nikotyny, aby zaspokoić głód nikotynowy.

Szkodliwe substancje zawarte w papierosach

  1. Tlenek węgla – palacze mają taki sam poziom stężenia tlenku węgla we krwi, jak osoby po lekkim zatruciu nim.
  2. Nikotyna – pobudza i upośledza hormony szczęścia, uszkadza naczynia włosowate i powoduje starzenie się skóry
  3. Kadm – metal ciężki uszkadzający nerki, oskrzela i płuca. W przypadku kobiet w ciąży przenika on do mleka wydzielanego przez piersi.
  4. Rtęć – niszczy nerki i wątrobę
  5. Benzopiren – działa rakotwórczo 
  6. Aldehyd masłowy – uszkadza narządy rodne
  7. Tlenki azotu – działają rakotwórczo i osłabiają organizm w walce z infekcjami
  8. Benzen – wywołuje niedokrwistość i uszkadza szpik kostny
  9. Cyjanowodór (kwas pruski) – wywołuje kaszel palacza 
  10. Polon 210 – radioaktywny pierwiastek o działaniu rakotwórczym 

Oprócz wymienionych 10 niebezpiecznych substancji występujących w papierosach, znajdziemy w nich wiele innych substancji niszczących zdrowie. Papierosy zawierają 4000 związków chemicznych, z których aż 40 to związki rakotwórcze. 

Skutki palenia papierosów

Nałogowe palenie papierosów zaburza funkcjonowanie oskrzeli i niszczy skórę powodując jej starzenie się. Regularne zaciąganie się dymem tytoniowym powoduje znaczne zmniejszenie się objętości płuc. U mężczyzn, którzy palą spada jakość nasienia, a ruchliwość plemników zmniejsza się. Dodatkowo mogą wystąpić również zaburzenia erekcji. Do tego dochodzi zniszczenie całej krtani i jamy ustnej. Twoje zęby będą w znacznie gorszym stanie poprzez dużo większe odkładanie się kamienia nazębnego oraz zwiększoną ruchomość. Może prowadzić to do przedwczesnej utraty zębów. 

Choroby wywoływane przez palenie papierosów

Palenie papierosów wpływa bezpośrednio lub pośrednio na zachorowanie lub zwiększenie ryzyka zachorowania na całą gamę nowotworów. Dotyczy to między innymi nowotworu płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza, czy nerek. Do tego dochodzą inne choroby niebędące nowotworami. Należą do nich: choroba wrzodowa, zawał serca, udar mózgu, zakrzepica żył, czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Bierne palenie

Bierne palenie papierosów to sytuacja, w której wdychasz dym tytoniowy wydychany przez osobę palącą, która przebywa obok ciebie. Wpływa to negatywnie na twoją skórę, krzepnięcie krwi, koncentrację i wydolność fizyczną. Dodatkowo zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwór płuc i astmę. U kobiet w ciąży narażonych na bierne palenie wzrasta ryzyko poronienia i wad wrodzonych u dziecka.   

Dlaczego tak trudno rzucić palenie papierosów?

Zastanawia cię pewnie dlaczego 90% prób rzucenia palenia kończy się niepowodzeniem? Nikotyna to najsilniej uzależniająca substancja, którą stosuje człowiek. Aspekty psychiczne uzależnienia od papierosów znacznie bardziej utrudniają rzucenie palenia niż fizjologiczne. Nikotyna aktywuje receptory ACh w mózgu, co zwiększa poziom dopaminy, co powoduje aktywację części mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie i naukę nowych rzeczy. Podobnie jak w eksperymencie ze psami przeprowadzonym przez Iwana Pawłowa zaczynasz zachowywać się względem papierosów. Okoliczności towarzyszące paleniu, takie jak: wypijana kawa, siedzenie w fotelu, czytanie gazety czy wyjście z psem są przez ciebie zapamiętywane. Ilekroć będziesz wykonywać te czynności chęć zapalenia papierosa będzie silniejsza. 

Ciekawostka

Palenie papierosów to bardzo wydajny sposób na dostarczenie nikotyny do organizmu. Wystarczy 7 sekund od zaciągnięcia się papierosem, aby dostarczyć tę substancję do mózgu. Jest to błyskawiczne tempo dostarczania substancji do organizmu. Podając substancję dożylnie trzeba poczekać kilkanaście sekund na jej zadziałanie. 

Jak skutecznie rzucić palenie papierosów?

Skuteczne rzucenie palenia papierosów musi być poparte solidnym “Dlaczego?”. Znajdź powód, dla którego chcesz rzucić ten nałóg. Tym powodem może być na przykład to, że nie chcesz narażać swojego dziecka na wdychanie dymu tytoniowego. Przypomnienie sobie tego w trudnym momencie odwyku pomoże ci go przetrwać. Przydatne może okazać się znalezienie tabletek lub inhalatorów pomagających rzucić palenie dostępnych w aptece. Znajdź zdrowe przekąski, które pomogą Ci zająć ręce w momencie chęci sięgnięcia po papierosa. Przestań wierzyć w mity o paleniu papierosów, które pomagają ci usprawiedliwiać swój nałóg. 7 popularnych mitów o paleniu znajdziesz tutaj

Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni zadzwoń do nas i zarejestruj się.