7 mitów o paleniu papierosów

7 mitów o paleniu papierosów

20 kwietnia 2020 Bez kategorii 0

Palenie papierosów jest to uzależnienie, któremu najczęściej ulegamy w wieku dojrzewania, a później rządzi ono całym naszym życiem. Próbujemy skończyć z nałogiem, ale to nie wychodzi, więc wmawiamy sobie, że nas to uspokaja czy pomaga skoncentrować się. Jest to jednak nieprawda. W tym artykule poznasz 7 mitów na temat palenia papierosów.

1. Lubisz palenie papierosów

Jest to mit i świetna wymówka. Paląc nawet nie zastanawiasz się, jakie odczucia wzbudza w tobie wypalanie papierosa. Nie wierzysz? Zadaj sobie pytanie, jak smakował ostatni papieros i zastanów się chwilę nad tym. To co nazywasz przyjemnością polega na zaspokojeniu głodu nikotynowego.

2. Palenie jednego papierosa dziennie nie uzależnia

Wielu palaczy to powtarza, jednak warto zastanowić się nad tym chwilę. W przypadku uzależnienia od palenia papierosów tak samo jak w przypadku alkoholu, hazardu czy narkotyków istotna jest regularność danej czynności. Nie ważne czy wypalisz jednego papierosa dziennie czy trzy. Ważne, że robisz to codziennie i regularnie.

3. Papierosy pomagają skoncentrować się

Tutaj tworzy się błędne koło. Odczuwasz głód nikotynowy, który przeszkadza ci w skupieniu się. Wypalasz papierosa po to żeby zaspokoić głód nikotynowy i móc się skoncentrować. Osoba niepaląca nie ma problemu z koncentracją bez zapalenia papierosa.

4. Palenie to dobre zajęcie w chwilach gdy się nudzisz

Palenie jest jakimś sposobem na zabicie nudy. Daje poczucie, że coś robisz. Jednak czy nie lepiej w tym momencie poczytać książkę lub wybrać się na spacer zamiast wypalać kolejnego papierosa tylko po to, by się czymś zająć?

5. Palenie papierosów odpręża

Jest to mit. Podobnie jak z poprawą koncentracji tak i z odprężeniem występuje złudne uczucie. Robimy się niespokojni gdy narasta głód nikotynowy. W momencie wypalenia papierosa zaspokajamy głód nikotynowy, więc się uspokajamy. Tworzy się błędne koło. U osoby niepalącej taki problem nie występuje, ponieważ nie ma przyczyny stresu czyli głodu nikotynowego.

6. Cienkie papierosy są mniej szkodliwe niż zwykłe

Papieros niezależnie od swoich wymiarów zawiera tyle samo toksycznych substancji. To błędne przekonanie daje ci usprawiedliwienie do wypalenia większej ilości papierosów.

7. Papieros nie szkodzi, gdy się nim nie zaciągasz

Jest to nieprawda. Palenie papierosa bez zaciągania się szkodzi podobnie jak bierne palenie. Wciągasz powietrze z toksynami, po to żeby je wydmuchnąć. Toksyny dostają się w ten sposób do płuc.

Te mity o paleniu papierosów to najczęstsze wymówki wśród palaczy. Jeśli znasz jakieś mity dotyczące palenia napisz o nich w sekcji komentarzy.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę u lekarza zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem pobierz i wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.