Chrzęstniak
Chrzęstniak to łagodny nowotwór tkanki chrzęstnej. Rozwija się on powoli nie dając żadnych zauważalnych objawów. Z tego powodu często wykrywany jest całkowicie przypadkowo. Dzieli się on na 3 rodzaje: śródkostny, przykostny i tkanek miękkich. Tkanka chrzęstna to struktura odpowiedzialna za elastyczność i wytrzymałość układu ruchowego człowieka. Dzielimy ją na: sprężystą, włóknistą i szklistą. Choroba ta, jak większość nowotworów rozwija się bez jednoznacznej przyczyny. Najważniejsze jest jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu i podjęcie jego leczenia, aby nie doszło do powikłań. W tym artykule dowiesz się jakie są rodzaje, przyczyny, objawy, sposoby leczenia i rokowania chrzęstniaka.
Jakie są rodzaje chrzęstniaka?
Chrzęstniak śródkostny
Występuje po wewnętrznej stronie kości. Najczęstszą lokalizacją występowania tego typu chrzęstniaka są dłonie i stopy. Zazwyczaj nie boli, jednak może prowadzić do złamania kości.
Chrzęstniak przykostny
Powstaje po zewnętrznej stronie kości. Występuje rzadziej niż śródkostny. Najczęściej występują przy kościach długich takich jak np. ramię
Chrzęstniak tkanek miękkich
Jest najrzadszym rodzajem chrzęstniaka. Występuje zazwyczaj w okolicy stawów (skokowego, dłoni, nadgarstka). W przeciwieństwie do śródkostnego i przykostnego można go wyczuć pod palcem jako podskórny guzek lub zgrubienie.
Jakie są przyczyny chrzęstniaka?
Podobnie, jak w przypadku większości nowotworów nie stwierdzono konkretnej przyczyny powstawania chrzęstniaków. Jednym z czynników ryzyka są skłonności genetyczne. Chorzy na zespół Olliera lub zespół Maffucciego często mają chrzęstniaki śródkostne. Czynnikami ryzyka mogą być wcześniej przebyte urazy i stany zapalne kości.
Jakie są objawy chrzęstniaka?
Objawy tego nowotworu są zależne od jego typu występującego u danej osoby. Małe chrzęstniaki śródkostne nie dają żadnych objawów. Duże często prowadzą do złamań kości spowodowanych niewielkim urazem, który u zdrowej osoby wywołałby stłuczenie. Symptomy chrzęstniaka zależą od jego typu i miejsca, w którym występuje.
Czy chrzęstniak i chrzęstniakomięsak to to samo?
Chrzęstniakomięsak jest często stawiany na równi z chrzęstniakiem. Chrzęstniak jest nowotworem łagodnym, natomiast chrzęstniakomięsak to złośliwy nowotwór. W niektórych przypadkach nieleczony chrzęstniak może wyewoluować do postaci chrzęstniakomięsaka, jednak nie z każdym tak się dzieje. Chrzęstniakomięsak często ma przerzuty, zatem jest dużo trudniejszym, czasami niemożliwym nowotworem do wyleczenia.
Jak wygląda leczenie chrzęstniaka?
Zanim podjęte zostanie leczenie chrzęstniaka należy go najpierw wykryć i zdiagnozować, co zazwyczaj jest skomplikowane, ze względu na małą liczbę objawów. Diagnostyka polega na wykonaniu badania obrazowego, RTG, tomografii i rezonansu magnetycznego. Wszystko to ma za zadanie uwidocznić zmiany struktury kości. Leczenie chrzęstniaka zależy od jego rozmiarów. Gdy jest on mały i bezobjawowy wtedy nie wymaga leczenia, a jedynie regularnej obserwacji. Jeśli chrzęstniak jest duży musi zostać usunięty operacyjnie przez chirurga.
Czy chrzęstniak to wyrok?
Chrzęstniak w większości przypadków nie jest groźny. Większość bezobjawowych chrzęstniaków nie ulega zmianom. Jednak nie oznacza to, że można bagatelizować tę chorobę. Po usunięciu dużych chrzęstniaków zazwyczaj pacjenci wracają do pełnej sprawności. Niestety u niektórych choroba nawraca w złośliwej postaci.
Jeśli chcesz zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.