Nerwica 

Nerwica 

11 kwietnia 2021 Bez kategorii 0

Nerwica to zaburzenie psychiczne powodujące lęk i natrętne myśli, którym może towarzyszyć ból żołądka, biegunka lub duszności. Określenie nerwica jest mało popularne, dlatego często określa się ją jako zaburzenia lękowe. Na tę chorobę choruje około 30% ludzi na całym świecie. Problem, jest zatem poważny. Przyczyną nerwicy są czynniki genetyczne oraz społeczne (nieodpowiedni styl życia). Warto zaznaczyć, że na tę chorobę chorują ludzie w każdej grupie wiekowej, choć najczęściej dotyka ona osób między 25 a 50 rokiem życia. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, rodzaje, objawy i sposoby leczenia nerwicy.

Jakie są przyczyny nerwicy?

Nerwica (zaburzenia lękowe) swoje przyczyny ma w genetyce i zjawiskach społecznych. Jeśli masz w rodzinie kogoś kto cierpi na nerwicę, zwiększa się prawdopodobieństwo, że Ty również na nią zachorujesz. Jednak większy wpływ od zjawisk genetycznych mają zjawiska społeczne. Stresujące wydarzenia i negatywne oddziaływanie rodziców między 5-6 rokiem życia dziecka znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nerwicę. Niektórzy lekarze twierdzą, że znaczący wpływ na nerwicę ma odrzucenie dziecka przez rodziców i rówieśników. 

Jakie są rodzaje nerwicy?

1.Nerwica natręctw 

Polega na kompulsywnym wykonywaniu różnych czynności np. myciu rąk, układaniu rzeczy, nad którymi chory nie jest w stanie zapanować. 

2.Nerwica pourazowa 

Po przeżyciu wypadku u chorego, co chwilę pojawia się w głowie obraz tego wypadku. Ponadto chory unika wszelkich sytuacji, które mogłyby do takiego wypadku doprowadzić ponownie, co może spowodować całkowite zamknięcie się w sobie.

3.Nerwica neurasteniczna

Objawia się wybuchami gniewu z błahych powodów. Od samego obudzenia się możesz czuć poddenerwowanie i agresję, pomimo że nikt jeszcze nic ci nie zrobił tego dnia.

4.Nerwica histeryczna

Ten typ nerwicy dotyczy dbania o swoje zdrowie. Chory co chwilę odwiedza lekarzy, a gdy dowiaduje się, że jest zdrowy staje się wściekły. Organizm zaczyna dawać dziwne objawy, tak jakby był chory, pomimo że nie jest. Objawy takie, jak utraty przytomności czy problemy z oddychaniem są wtedy wynikiem nerwów.

5.Nerwica lękowa

Wynika z ciągłego tłumienia w sobie emocji. Ponadto chory ciągle panicznie boi się o swoje życie oraz swoich bliskich. Może ona również objawiać się jako fobie.

Jakie są objawy nerwicy?

Nerwica (zaburzenia lękowe) objawia się przewlekłym lękiem, przemęczeniem, problemami z koncentracją, zasypianiem oraz nawracającymi natrętnymi myślami. Do tego może występować ciągłe poirytowanie, drażliwość, niestabilność emocjonalna, która znacząco upośledza życie chorego.  Poza objawami psychicznymi mogą również wystąpić objawy somatyczne takie, jak między innymi: bóle głowy, brzucha, suchość w ustach, kłujący ból w klatce piersiowej, zaburzenia czucia, wzroku i zawroty głowy. 

Jak wygląda leczenie nerwicy?

Zanim rozpocznie się leczenie nerwicy, należy wykonać diagnostykę polegającą na badaniach psychiatrycznych i wywiadzie lekarskim. Gdy zostanie zdiagnozowana nerwica należy podjąć leczenie, które można podzielić na farmakoterapię i psychoterapię. Psychoterapię wykonuje się w momencie, kiedy nerwica przybiera formę fobii społecznej i lęków. Natomiast farmakoterapię, polegającą na zażywaniu leków przeciwdepresyjnych stosuje się w momencie, kiedy objawy są tak rozległe, że chory nie może normalnie funkcjonować. Cały proces leczenia ustala lekarz psychiatra. 

Jeśli chcesz zostać naszym pacjentem wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.