7 Mitów na temat Covid-19

7 Mitów na temat Covid-19

18 kwietnia 2021 Bez kategorii 0

Od początku rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19 jesteśmy zalewani całą masą informacji na jego temat, wraz z liczbą zachorowań i zgonów podawaną codziennie przez media. Wiele informacji publikowanych w internecie, telewizji i prasie na temat Covid-19 jest nieprawdziwa. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na źródło informacji, aby nie paść ofiarą manipulacji. Przez ponad rok życia w pandemicznej rzeczywistości powstało wiele nieprawdziwych przekonań na temat koronawirusa (Sars-CoV-2). W tym artykule poznasz 7 mitów na temat koronawirusa.

1.Gdy zaobserwujesz symptomy choroby zgłoś się do szpitala

Pod żadnym pozorem nie należy się zgłaszać do szpitala, ani przychodni jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem. Narazisz wtedy innych pacjentów na zarażenie się infekcją. W pierwszej kolejności zadzwoń na Infolinię Inspekcji Sanitarnej i powiedz jakie masz objawy.  Poradnik co zrobić, gdy podejrzewasz zakażenie Covid-19 znajdziesz tutaj

2.Na Covid-19 chorują tylko osoby starsze. 

Grupą najbardziej narażoną na zakażenie się wirusem jest grupa osób starszych oraz wszystkich chorujących na inne choroby. Jednak nie oznacza to, że osoby młode nie mogą zachorować na koronawirusa. Odnotowano zgony i ciężkie przypadki w każdej grupie wiekowej, więc każdy jest narażony na zakażenie się wirusem. Dlatego też niezależnie od wieku dbaj o swój organizm. 

3.Koronawirus unosi się w powietrzu 

Nie jest to prawda, ponieważ koronawirus (Sars-CoV-2) roznosi się drogą kropelkową, podczas kaszlu, kichania i mówienia. Z tego właśnie względu jest obowiązek zakrywania twarzy i dezynfekowania rąk. Jednak najlepszym sposobem zapobiegania jest zachowanie dystansu społecznego i dbanie o odporność swojego organizmu.

4.Powinno się nosić maskę podczas ćwiczeń

Unikaj noszenia maski podczas intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ może to spowodować niedotlenienie mózgu, a mokra przepocona maska jest idealnym miejscem do rozwoju mikroorganizmów. Podczas treningu poza domem (np. na siłowni) zachowaj dystans społeczny. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie lepiej zrób trening w domu. 

5.Skaner termiczny może wykryć Covid-19

Nie jest to prawda, ponieważ skaner termiczny może wykryć jedynie gorączkę. Sars-CoV-2 ma wiele objawów, a gorączka może wystąpić lub nie. 

6.Suszarki do rąk zabijają wirusy

Jest to mit, ponieważ suszarka do rąk nie jest skuteczna w walce z koronawirusem. Dodatkowo niektóre suszarki wiejące bardzo silnym strumieniem powietrza mogą rozprzestrzeniać prawie 200 razy więcej wirusów niż wytarcie rąk ręcznikiem papierowym. 

7.Zażywanie dużej dawki witaminy C chroni przed zakażeniem Covid-19

Witamina C nie wspomaga leczenia, ani zapobiegania koronawirusowi (Sars-CoV-2). Zażywanie witaminy C zaleca się jedynie osobom cierpiącym na jej niedobór. Jeśli będziesz przyjmować zbyt dużą ilość witaminy C może się to skończyć nudnościami, rozwolnieniem lub kamicą nerkową. 

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do przychodni.