Flegma w gardle

Flegma w gardle

4 kwietnia 2021 Bez kategorii 0

Flegma w gardle to gęsta wydzielina zalegająca na tylnej ścianie gardła. Nadmiernie spływająca flegma z zatok do gardła jest uciążliwa i problematyczna. Warto wiedzieć, że flegma to naturalna wydzielina produkowana przez organizm w celu nawilżenia układu oddechowego. Problem występuje wtedy, gdy produkowana jest za duża ilość flegmy. Powoduje to chrypkę, kaszel, obniżenie się tonu głosu lub jego zanik. Często z nadmiarem flegmy borykają się osoby palące papierosy, stąd też bierze się kaszel palacza. Nadmiar flegmy może również oznaczać zapalenie krtani, gardła, anginę, czy niedoczynność tarczycy. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia nadmiaru flegmy.  

Jakie są przyczyny flegmy w gardle?

Flegma w gardle oznacza infekcję, którą organizm sygnalizuje nam w ten właśnie sposób. Może być to objaw zapalenia zatok, gardła oraz przeziębienia, grypy i Covid-19. Flegma w gardle może również oznaczać alergię na pyłki drzew, trawy, czy rośliny. Osoby palące papierosy są szczególnie narażone na nadmiar flegmy w gardle, ponieważ ich organizm produkuje nadmiar wydzieliny, aby chronić układ oddechowy przed szkodliwymi substancjami zawartymi w papierosach. Oprócz palaczy narażone są również osoby mieszkające w dużych miastach z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Nadmiar flegmy w gardle może wystąpić na tle nerwowym, w sytuacjach silnego stresu. 

Jakie są objawy flegmy w gardle?

Flegma w gardle objawia się chrypką, kaszlem i zmianą brzmienia głosu. Najbardziej intensywne wykrztuszanie nadmiaru wydzieliny ma miejsce rano, ponieważ w nocy ciało znajdowało się w pozycji leżącej, a wydzielina nie mogła spływać.  Wydzielina znajdująca się w układzie oddechowym ma kolor zielony, czarny, żółty lub biały w zależności od jej przyczyny.

  • Biała flegma nie powinna niepokoić, o ile wraz z nią nie mamy gorączki lub duszności.
  • Brązowa flegma to objaw gruźlicy lub choroby nowotworowej
  • Czarna flegma jest objawem oddychania zanieczyszczonym powietrzem lub palenia papierosów 
  • Zielona flegma to objaw zapalenia oskrzeli
  • Żółta flegma jest objawem krzywej przegrody nosowej

Jak pozbyć się flegmy?

Nadmiaru flegmy w gardle możesz pozbyć się domowymi sposobami. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (co pomoże rozcieńczyć flegmę). Ważne również jest, aby powietrze w Twoim mieszkaniu było czyste, jest to istotne szczególnie w okresie zimowym, gdzie mamy do czynienia z większym zanieczyszczeniem powietrza. Można również stosować inhalację olejkami eterycznymi. Jeśli przyczyną flegmy jest alergia, wtedy warto wykonać testy alergiczne, aby dowiedzieć się jakiego alergenu należy unikać. W przypadku flegmy u palaczy warto rozważyć rzucenie palenia. Jeśli zamiast domowych sposobów wolisz sięgnąć po leki, pomocne mogą okazać się Vocaler, Fiorda oraz Isla itp.

Jeśli oprócz flegmy masz objawy takie, jak gorączka i osłabienie koniecznie zadzwoń do nas i umów się na wizytę. Podczas konsultacji lekarz powie Ci jak pozbyć się uporczywych objawów. 

Aby zostać pacjentem przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.