Morsowanie

Morsowanie

31 stycznia 2021 Bez kategorii 0

Morsowanie to kąpiel w lodowatej wodzie. Wydaje się to szalone, jednak ta aktywność staje się coraz bardziej popularna. Warto zatem zastanowić się czy morsowanie jest zdrowe. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ponieważ zależy to od wieku i indywidualnych predyspozycji człowieka. Lodowata kąpiel ma na celu pobudzenie układu krążenia i układu odpornościowego. Oprócz aspektów zdrowotnych morsowanie ma również aspekty psychologiczne, ponieważ pozwala przełamać lęk, strach i bariery. W tym artykule dowiesz się jakie są zalety i wady morsowania.

Jakie są zalety morsowania?

Morsowanie można porównać do krioterapii. Gdy zanurzamy się w lodowatej wodzie następuje skurcz naczyń krwionośnych. Poprawia to rozprowadzanie krwi po tkankach w naszym organizmie. Do zalet morsowania należy zaliczyć przede wszystkim: poprawę wydolności serca i naczyń krwionośnych, lepsze ukrwienie skóry oraz poprawę działania układu immunologicznego. Morsowanie może pomóc w walce z reumatyzmem, żylakami oraz bólem stawów. Jest również sposobem na schudnięcie, ponieważ po wyjściu z lodowatej wody organizm uruchamia procesy grzewcze, aby zapobiec wychłodzeniu. Zwiększa się metabolizm i spalają się kalorie. 

Jakie są wady morsowania?

Wady morsowania związane są głównie z nieodpowiednim przygotowanie. Osoby z chorobami układu krążenia, serca, układu nerwowego, nadciśnieniem, boreliozą, padaczką oraz ci którzy są przeziębieni nie powinni morosować. Lodowate kąpiele w powyższych przypadkach mogą skończyć się zapaleniem płuc, hiperwentylacją, zaburzeniem rytmu serca i gwałtownym skokiem ciśnienia tętniczego. Zanim zaczniesz morsować zapytaj swojego lekarza rodzinnego czy przy Twoim obecnym stanie zdrowia możesz to robić.

Jak przygotować się do morsowania?

Zanim radośnie wskoczysz do lodowatej wody warto odpowiednio się do tego przygotować. Jeśli nigdy wcześniej nie morsowałeś nie zaczynaj od morsowania w zimie na mrozie. Na początek zacznij od codziennych zimnych pryszniców w wodzie o temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Podczas morsowania na otwartej przestrzeni zadbaj o odpowiedni strój kąpielowy, czapkę, buty neoprenowe i rękawiczki, aby przesadnie nie wychłodzić organizmu. Przed morsowaniem porządnie rozgrzej się, powoli wejdź do wody nie zanurzając głowy i dłoni. Po lodowatej kąpieli nałóż suchą odzież i wypij ciepłą herbatę. 

Czy kobiety w ciąży mogą morsować?

Zwolennicy morsowania twierdzą, że kobiety w ciąży mogą morsować i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Przeciwnicy zaś twierdzą, że morsowanie w ciąży szkodzi nienarodzonemu dziecku. Kobieta w ciąży powinna zapytać lekarza czy stan zdrowia jej i dziecka pozwala na lodowate kąpiele.

Czy dzieci mogą morsować?

Dzieci od 4 roku życia mogą morsować, jednak nie dłużej niż przez 2 minuty. Pamiętaj jednak o tym, że organizm dziecka poniżej 12 roku życia cały czas rozwija się i nie jest tak odporny na infekcje jak organizm osoby dorosłej.  

PAMIĘTAJ!

Jeśli decydujesz się na morsowanie na otwartej przestrzeni NIGDY nie rób tego samodzielnie. Bierz lodowatą kąpiel tylko w obecności osoby, która zna się na tym i w razie niepożądanej reakcji Twojego organizmu na zimno będzie w stanie Ci pomóc. Myśl rozsądnie o swoim zdrowiu.

Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.