Grzybica paznokci

Grzybica paznokci

24 stycznia 2021 Bez kategorii 0

Grzybica paznokci to choroba objawiająca się zgrubieniem, kruchością i nieprzyjemnym zapachem w okolicach paznokci. Dotyka ona około 15% ludzkości. Przyczyną są grzyby chorobotwórcze, które rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. A jak wiadomo stopy często trzymamy w butach lub skarpetkach, co tworzy idealne warunki do rozwoju infekcji. Często pacjenci lekceważą tę infekcję, co niesie za sobą tragiczne konsekwencje w postaci trwałej utraty paznokcia lub przedostania się bakterii do krwiobiegu. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania grzybicy paznokci.

Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?

Przyczyną grzybicy paznokci jest zakażenie grzybami drożdżopodobnymi, pleśniowymi i dermatofitami. Do zakażenia dochodzi najczęściej w miejscach publicznych takich jak: baseny, siłownie, łaźnie, sauny, publiczne prysznice. Chodzenie w butach z nie przewiewnego materiału, skarpetkach z tworzyw sztucznych, niedokładne wycieranie stóp po myciu, brak obuwia ochronnego w obcej łazience sprawiają, że narażasz się na zachorowanie na grzybicę paznokci. 

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci objawia się przebarwieniami i zniekształceniami paznokcia. Przebarwienia mogą mieć różne kolory (biały, żółty, brązowy). Stopy bardzo brzydko pachną, paznokcie odkształcają się, fałdują i łamią. Pojawia się ból i swędzenie. Najczęściej grzybica atakuje pierwszy lub piąty paznokieć u stopy. Może nawet dojść do całkowitego odklejenia się paznokcia od łożyska co jest niebywale bolesne dla chorego. Dlatego właśnie nie wolno lekceważyć tej choroby.

Jak wygląda leczenie grzybicy paznokci?

Rodzaj dobranego leczenie grzybicy paznokci zależy w dużej mierze od stopnia rozwoju infekcji. Grzybicę w pierwszej fazie rozwinięcia leczy się substancjami grzybobójczymi. W przypadku rozwiniętej grzybicy paznokci stosuje się leki takie jak np. terbinafina. W przypadku podejrzenia grzybicy paznokci nie eksperymentuj z leczeniem tylko udaj się do specjalisty. Pamiętaj o tym, że grzybica sama z siebie nie ustępuje, zatem opóźniając zgłoszenie się do lekarza dajesz czas infekcji na rozwinięcie się. Pomimo wyleczenia grzybicy paznokci może ona powrócić. Istnieją domowe sposoby na grzybicę, jednak choroba jest na tyle poważna, że nie zalecamy samodzielnego leczenia tej choroby.

PAMIĘTAJ!

Po wyleczeniu grzybicy należy wyrzucić buty noszone podczas choroby. Jeśli nie chcesz tego robić, ponieważ masz drogie buty możesz je zdezynfekować. Miej jednak świadomość, że dezynfekcja mogła nie usunąć wszystkich grzybów z Twoich butów a przez to infekcja nawróci. 

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Profilaktykę grzybicy paznokci należy zacząć od zwrócenia uwagi na to, aby nosić obuwie ochronne wszędzie poza domem. Szczególnie dotyczy to podłóg i łazienek w hotelach, szkole, szatni itd. Zadbaj o noszenie odpowiedniego obuwia i przewiewnych skarpet. Jeśli chodzisz do kosmetyczki, koniecznie zwróć uwagę czy narzędzia sterylizowane są po każdym kliencie. Nie kupuj używanych butów. Powinnaś również dokładnie osuszać swoje stopy po kąpieli. Pamiętaj, że ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju infekcji.

Jeśli masz problem z grzybicą paznokci zadzwoń do nas. Nasz dermatolog obejrzy zmiany dermatoskopem i wdroży odpowiednie leczenie, które pozwoli Ci pozbyć się uporczywych zmian na paznokciach.