Zapalenie krtani
Zapalenie krtani to stan zapalny odcinka układu oddechowego znajdującego się pomiędzy gardłem a tchawicą. Jest ono następstwem zapalenia gardła i błony śluzowej nosa. Przyczyną choroby jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Objawia się kaszlem, bólem gardła, chrypą i stanem podgorączkowym. Infekcja jest bardzo groźna, ponieważ może doprowadzić do zwężenia dróg oddechowych i zaburzeń oddychania, dlatego nie wolno jej bagatelizować. W tym artykule dowiesz się jakie są przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania zapaleniu krtani.
Jakie są przyczyny zapalenia krtani?
Przyczyną zapalenia krtani często bywa infekcja wirusowa lub bakteryjna, jednak nie są to jedyne przyczyny. Zapalenie krtani może być spowodowane przez długie przebywanie w dymie tytoniowym, przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem czy nieleczony refluks żołądkowy. Jeśli przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna zazwyczaj infekcja występuje wiosną i w sezonie jesienno-zimowym. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zapalenie krtani są: palacze, osoby pracujące głosem i osoby nadużywające alkoholu.
Jakie są objawy zapalenia krtani?
Zapalenie krtani objawia się suchym kaszlem, dusznościami, świszczącym oddechem, przyspieszonym oddechem, bólem gardła i ogólnym rozbiciem organizmu. Może pojawić się również stan podgorączkowy lub gorączka. W skrajnych przypadkach może wystąpić tymczasowa utrata głosu. Gdy czas choroby przedłuża się mogą pojawić się obrzęki błony śluzowej i polipy w krtani. Nieleczone zapalenie krtani może prowadzić do zachorowania na nowotwór krtani, co czyni tę chorobę jeszcze bardziej poważną.
Jak wygląda leczenie zapalenia krtani?
Diagnostyka zapalenia krtani opiera się o wywiad lekarski oraz badanie uszu i gardła. Na tej podstawie lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia. Aby wyzdrowieć chory powinien przebywać w wilgotnym pomieszczeniu i pić dużo wody. Można również podać choremu pastylki do ssania oraz leki przeciwzapalne takie jak np. Ibuprofen oraz leki przeciwhistaminowe np. Claritine. Antybiotyk należy podać przy infekcji bakteryjnej. Pamiętaj o tym, że antybiotyk nie pomaga na infekcje wirusowe. Podczas przechorowania zapalenia krtani należy bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów i picia alkoholu.
Jak zapobiegać zapaleniu krtani?
Aby zapobiec zapaleniu krtani można zaszczepić się przeciwko pałeczce hemofilowej (Hib). Pałeczka ta wywołuje zapalenie dróg oddechowych, dlatego warto rozważyć szczepienie. Regularnie wietrz pomieszczenia i koniecznie unikaj dymu tytoniowego. Znacząco ogranicz picie alkoholu. Jeśli jesteś alergikiem zadbaj o to, aby usunąć drażniące Cię alergeny z Twojego otoczenia. Podczas chorowania na przeziębienie lub grypę zadbaj o to, aby do końca wyleczyć infekcję.
Jeśli chcesz umówić się na wizytę lekarską zadzwoń do nas pod numer 14 688 88 81.
Aby zostać pacjentem naszej przychodni wypełnij deklarację wyboru lekarza, a następnie przynieś ją do nas.