Koronawirus

Koronawirus

8 marca 2020 Bez kategorii 0

Koronawirus z Wuhan jest wirusem odpowiedzialnym za epidemię zakażeń układu oddechowego. Pierwszy raz został zidentyfikowany w Wuhan, w Chinach. Obecnie nie mamy szczepionki zapobiegającej zachorowaniu na tego wirusa. Roznosi się on drogą kropelkową podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub poprzez dotykanie miejsc, które niedawno dotykała osoba chora.

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

  • Wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza)
  • Katar
  • Kaszel
  • Bóle głowy i mięśni
  • Problemy z oddychaniem
  • Duszności

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone są osoby starsze (po 60 roku życia) oraz osoby obciążone dodatkowymi chorobami takimi, jak nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca.

Jak zapobiegać zachorowaniu na Koronawirusa?

Przede wszystkim należy dbać o higienę, ponieważ Koronawirus jest wrażliwy na wszelkie środki czystości i preparaty dezynfekujące. Należy często i dokładnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem przez około pół minuty, zwracając przy tym uwagę na przestrzenie między palcami, grzbiety palców oraz okolice kciuków. Jeśli kaszlesz lub kichasz rób to w chusteczkę lub w zgięcie łokciowe. Nie powinieneś kaszleć w dłoń.

Co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa?

Jeśli masz wysoką gorączkę, kaszel i duszności zadzwoń po pogotowie i powiedz o tym co Ci się dzieje. Nie idź do przychodni, ani na SOR.
Najnowsze zalecenia GIS dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.