10 mitów na temat zdrowia

10 mitów na temat zdrowia

1 marca 2020 Bez kategorii 0

Czy słyszałeś, że szczepionki wywołują autyzm? Wielu ludzi uważa ten mit za prawdziwy. Często bierzemy informacje za prawdziwe nie weryfikując ich, a później przekazujemy dalej. W ten właśnie sposób powstają przesądy. W tym artykule poznasz 10 mitów na temat zdrowia oraz dowiesz się dlaczego są one nieprawdziwe.

1. Wyjście na dwór z mokrą głową gwarantuje przeziębienie się

Gdy wyjdziemy na dwór z mokrymi włosami, wcale nie oznacza, że zachorujemy. Przyczyną przeziębienia są wirusy, a nie zimno. Osoba z mokrymi włosami ma takie same szanse na zarażenie się wirusem, jak osoba z suchymi włosami. Natomiast gdy przeziębimy się, należy dbać o to aby nie wyziębiać organizmu. Wtedy nie należy pić zimnych napojów, nie wychodzić na dwór i leżeć w łóżku.

2. Siedzenie blisko ekranu psuje wzrok

Mit powstał w latach 60, gdy pojawiły się na rynku telewizory produkujące zbyt dużo promieni X, co mogło przyczynić się do pogorszenia wzroku. Korzystanie z ekranu w ciemności również nie popsuje nam wzroku. Zagrożeniem w tym przypadku jest zmęczenie oka objawiające się zaczerwienieniem, pieczeniem, czy swędzeniem oczu lub bólem głowy. Spowodowane jest ono tym, że wpatrując się w ekran zbyt rzadko mrugamy. Dlatego warto po 30 minutach patrzenia w ekran, spojrzeć przez 20 sekund na obiekt oddalony od nas o około 6 metrów. Pomoże to uniknąć przemęczenia oczu.

3. Szczepionki wywołują autyzm

Szczepionki nie prowadzą do autyzmu. Dotychczasowe wyniki badań wykluczają związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy podaniem szczepionki a wystąpieniem autyzmu. Autyzm jest uwarunkowany genetycznie.

4. Nie pływaj po zjedzeniu posiłku, bo utoniesz

Po zjedzeniu posiłku krew odpływa z mięśni do układu trawiennego, aby wspomóc trawienie. Kiedyś wierzono, że jest to bezpośrednią przyczyną skurczy. Jednak jest to nie prawda i nie ma się czego obawiać. Jedynym skutkiem pływania po zjedzeniu posiłku jest to, że będziesz pływał wolniej, bo mięśnie w tym momencie są mniej ukrwione.

5. Antyperspiranty powodują raka piersi

Kiedyś wierzono, że substancje chemiczne takie jak aluminium i parabeny przenikają do tkanki mięśniowej piersi i tworzą guzy. Nie istnieje żaden naukowy dowód na to, że substancje które zawierają antyperspiranty i dezodoranty narażają nas na raka piersi.

6. Antybiotyki pomagają na przeziębienie

Antybiotyki działają tylko w przypadku infekcji bakteryjnej. Jeśli mamy infekcję wirusową to antybiotyk nam w niczym nie pomoże.

7. Palenie papierosów light szkodzi mniej

W dymie nikotynowym znajduje się około 40 substancji rakotwórczych. Papierosy light od zwykłych różnią się tym, że powodują inny rodzaj raka, ponieważ zaciągamy się nimi głębiej, by móc poczuć nikotynę. Tym sposobem docierają one do większej powierzchni płuc.

8. Otyłość spowodowana jest wolnym metabolizmem

Jest to mit jak również świetna wymówka. Na naszą sylwetkę największy wpływ ma nasza dieta i aktywność fizyczna. Co prawda rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, ale nie zmienia to faktu, że każdy z nas może poprawić swój metabolizm.

9. Badanie USG w ciąży powoduje wady płodu

Fale ultradźwiękowe wytwarzane podczas badania USG nie uszkadzają płodu oraz materiału genetycznego, w przeciwieństwie do badania RTG.

10. Nie należy jeść posiłków po godzinie 18

Należy unikać tłustych i słodkich posiłków na minimum 3 godziny przed snem. Natomiast godzina 18 nie wiadomo skąd się wzięła. Jeśli kładziemy się spać o północy, nie ma sensu się głodzić przez 6 godzin. Właściwą kolację należy zjeść około 3 godziny przed snem. Jeżeli jesteśmy bardzo głodni tuż przed snem, wtedy warto coś zjeść. Ważne jest, żeby tego nie było dużo i żeby było to coś lekkostrawnego.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę lekarską zadzwoń do nas pod numer
14 688 88 81.
Aby zostać naszym pacjentem wypełnij Deklarację Wyboru Lekarza, a następnie przynieś ją do nas.